Koupelna je místem, které vyžaduje náročnější údržbu, protože je určená nejen k péči o naše tělo, ale i relaxaci. Tím, že se zpravidla jedná o menší prostor, je zde každá nedokonalost vidět. Za vyššími nároky na úklid se však neskrývá jen estetika, ale i skutečnost, že právě vlhké prostředí koupelny je ideálním místem pro množení zdraví nebezpečných plísní a bakterií. Podívejte se na pár našich tipů k správnému a efektivnímu úklidu koupelny.
Už při návrhu myslete na vhodné materiály
Nad náročností údržby koupelny byste se měli zamyslet už při její rekonstrukci či výstavbě. Pro vybavení koupelny se hodí stěny, podlahy, ale i sanita a nábytek z hladkých odolných materiálů. Jen tak se budou v budoucnu jednoduše čistit.
Vhodné jsou nejen keramické obklady, ale i sanita s kvalitní glazurou a skříňky jež odolají dlouhodobému působení vlhkosti. Právě kvalitní nábytek a sanita mohou zabránit usazování nečistot. Stejně tak se vyplatí věnovat pozornost výběru prvků jako jsou revizní dvířka. Například neviditelná revizní dvířka se snadno udržují společně s obklady a zároveň nijak nenarušují vzhled koupelny.
Důležitá je pravidelnost
Pravidelný úklid v koupelně nekončí jen umytím sanity a výměnou ručníků. Důležité tedy je si úklid koupelny rozvrhnout. Drobnosti asi v koupelně uklízíte každý den, abyste udrželi pořádek, platí však, že velký úklid by měl v koupelně proběhnout minimálně jednou za týden. Pokud si jej navíc dobře zorganizujete, nemusí se jednat o nic náročného.
Vlastní organizace úklidu
Než se pustíte do vlastního odstraňování nečistot, je vhodné z koupelny odnést všechny textilie, aby se na nich neusazoval prach, který se může rozvířit při úklidu. Při této příležitosti je také vhodné vyprat ručníky, osušky a hlavně nezapomenout na předložku.
Uklízejte od vrchu dolů!
Tak jako v jiných prostorách v domácnosti myslete na pravidlo, že je nutné uklízet od nejvyšších míst dolů. Začnete tedy utíráním prachu na vrchu skříněk, sprchového koutu apod., zároveň věnujte pozornost obkladům. Poté umyjte sanitu a doplňky a až následně věnujte pozornost podlaze.
TIP: Spáry můžete vyčistit pastou ze sody (rozpusťte 4 lžíce sody ve 4 lžících vody), nechte 10 minut působit, a nakonec je vyčistěte kartáčkem.
Věnujte pozornost i obsahu zásuvek a skříněk
Aby se vám dařilo v koupelně udržovat pořádek je nutné přestat skladovat zbytečnosti. Proberte tedy obsah skříněk a zásuvek, protože pořádek musí být i zde. Načaté lahvičky kosmetiky či čistících prostředků, které nepoužíváte s klidným svědomím vyhoďte.
Nezapomeňte na odpady a sprchovou hlavici
V závislosti na tvrdosti vody je pak nutné věnovat péči i sprchové hlavici. Aby se vlivem usazování vodního kamene její životnost příliš nezkracovala je nutné ji čistit. Obecně se udává, že je nejlepší sprchovou hlavici čistit jednou měsíčně, a to tak, že ji ponoříte do vody s octem přes noc.
Stejně tak by měly být v koupelně čištěny odpady, a to aspoň jednou měsíčně. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zápachu či jejich ucpání. Odpady můžete čistit za použití speciálních prostředků, vhodné však je nejprve odstranit hrubé nečistoty ze snadno přístupných částí.
Pravidelnou údržbu vyžaduje i vaše pračka
Lidé velmi často opomínají i správnou údržbu pračky, přitom je velmi důležitá nejen pro dlouhou životnost pračky, ale i voňavé prádlo. Aspoň jednou týdně (za předpokladu, že jste prali) vyčistěte filtr, zásobník na prací prostředky, ale i gumové těsnění, protože zde všude se může hromadit voda. Jednou za tři měsíce nalejte do bubnu ocet nebo speciální prostředek na čištění pračky a zapněte prázdnou pračku na nejvyšší program (většinou se jedná o teplotu 90-95 °C).
Po každém praní je pak důležité nechat dvířka i zásobník na prací prostředky u pračky otevřené, aby se přebytečná vlhkost odvětrávala.