Ať už chcete svůj úklid posunout o kousek dál nebo se teprve učíte, jak co nejefektivněji uklidit domácnost, tento článek je přímo pro vás. Přečtěte si pár rad a tipů od profesionální uklízečky a uklízejte lépe!
1.Nepokládejte kbelík přímo na podlahu
Až půjdete vytírat podlahu, vezměte si s sebou hadr navíc.
Proč?
Důvod je prostý. Pokud si pod kbelík položíte hadr, nevadí, když vám při ždímání hadru vycákne z kbelíku trocha vody a nezanecháte na podlaze skvrny. Tolik ušetřeného stresu!
2.Vždy postupujte odshora dolů
Když budete postupovat od povrchů, které jsou výše k těm níže umístěným, všechny možné drobečky a prach budou padat na plochy, které budete teprve uklízet. Tím dosáhnete opravdu čistého prostoru.
3. Pozor na čistící prostředky na nábytku
Často je potřeba odložit si nádobu s čistícím prostředkem. Nikdy to ale nedělejte na nábytek – obzvláště ne na ten dřevěný.
Nejen že by lahve mohly nadělat na nábytku kolečka a skvrny, ale také se může stát, že vlivem tepla nebo přímého slunce se prostředek začne odpařovat, láhev se nafoukne a praskne. A když vám pak na krásný dřevěný stůl vyteče lahvička extra silného odstraňovače mastnoty, radost mít rozhodně nebudete.
Kam je tedy dávat? Nejlepší je pokládat je alespoň na hadr, případně do prázdného kbelíku.
4. Volte správné čistící prostředky
Vždy se snažte používat prostředek určený na vaši činnost.
Ano, existuje mnoho univerzálních prostředků (a některé jsou skutečně funkční), ale i ty mají své určení.
Je lepší vzít si na vodní kámen čistič na vodní kámen, než ho hodinu drbat univerzálem a nakonec to vzdát se slovy „to už vyčistit prostě nejde“.
5. Napřed vysát, pak až vytírat
Je dobré si podlahu před čištěním na mokro očistit suchými způsoby (vysátí, zametení…).
Když začnete podlahu rovnou vytírat, špína se vám do mopu nebo hadru namotá, práce bude složitější, budete muset hadr mnohem častěji máchat a nakonec vám na podlaze stejně zůstanou nehezké žmolky.
Když budete chtít být opravdu pečliví, můžete po zaschnutí podlahu ještě znovu vysát pro odstranění drobné špíny, kterou hadr vytáhl z míst, kam jste se předtím na sucho nedostali.
6. Opatrně s abrazivními prostředky
Ač se to může zdát jako jednoduché a rychlé řešení, používání abrazivních prostředků (tekutý písek…) není tak úplně snadné. Malé částečky v nich mohou poškodit povrchy, které se snažíte umýt.
Například některá umyvadla nebo rámy oken tyto prostředky nesnesou, poškrábou je. Proto používejte tekutý písek s rozvahou.
7. Dezinfikujte záchodovou štětku při mytí záchodu
Při mytí záchodu většina z nás používá desinfekční gel, který se nalije za okraj mísy a nechá se v ní působit.
Když dáte do záchodu štětku a necháte ji tam po celou dobu působení WC gelu, vydesinfikuje se, čímž zamezíte množení bakterií a předejdete zápachu, který by mohla způsobovat.
8. Neperte jednotlivé skvrny z koberců
Skvrna na koberci může působit jako pěst na oko a nejlepším možným řešením se bude zdát vzít kartáček a čistič na koberce a zbavit se jí. Tak tomu ale není.
Koberce se zpravidla postupně špiní a mírně tmavnou a pokud skvrny jednotlivě odstraníte, jen si na podlaze vytvoříte větší světlé fleky.
Když už čistit koberec, tak jedině celý.
9. Myjte okna studenou vodou
Umýváte okno, ale ještě než stihnete vzít do ruky stěrku, voda zaschne a zanechá na okně skvrny po kapkách?
Drobnou pomocí může být studená voda. Odpařuje se pomaleji než ta teplá a dá vám tak trochu času navíc.
10. Místo kuchyňských utěrek použijte leštící papír
Papírové kuchyňské utěrky jsou populárním pomocníkem na leštění oken. Nejsou na to ale určeny a proto jejich použití není nejlepší volbou.
Vhodnější je leštící papír (například TENTO Window & Glass Papírová utěrka návin 65 m), který je vyroben speciálně na leštění skel. Nejen že lépe leští, ale navíc se netrhá a nezanechává na skle drobná vlákna, na rozdíl od kuchyňských utěrek.
Hodně štěstí při uklízení, snad vám tyto tipy pomohou k dosažení dokonale čisté domácnosti!