Koupí kožené sedací soupravy investice do kvality nekončí. I gauč z usně je třeba impregnovat nebo ho pravidelně čistit.
Přemýšlíte zrovna nad koupí nového sedacího nábytku a nevíte, zda si vybrat látkovou nebo koženou verzi? Kůže bývá všeobecně jednodušší na povrchovou údržbu, ale i tak je třeba se o ni starat a dávat si pozor na některé rizikové faktory, které by ji mohly znehodnotit. Proto vám přinášíme několik rad, jak se případnému poškození vyhnout.
Levná kůže může být problém
Kvalitní povrch bývá dražší, takže si ho řada lidí nemůže dovolit. Někdy tak volí podezřele levné kožené sedačky, jejichž potah se po několika měsících vytahá, poškrábe nebo se dokonce začne trhat.
Vyhněte se proto levným koženým gaučům, a pokud nemáte finance na kvalitní kůži, raději zvolte látkovou sedačku. I textilní potahy už dnes mohou mít omyvatelný povrch, který stačí otřít vodou a jemným hadříkem.
Impregnujte hned po koupi
Stejně jako látku i kůži je třeba chránit hned od začátku. Nejlépe uděláte, pokud ji hned, jak vám ji dovezou domů, naimpregnujete. Dejte si však pozor, jaký prostředek zvolíte. Na kvalitní značkovou sedačku jsou nejlepší přípravky, které v návodu doporučuje její výrobce. Většinou se dají koupit už v prodejně. Nekvalitními výrobky nebo prostředky na boty byste svojí nové sedačce mohli udělat velmi špatnou službu. Impregnaci třeba pravidelně opakovat, stačí však jednou za půl roku.
Pomůže i správné umístění
Ještě před koupí byste si měli pořádně rozmyslet, kde ve vašem obýváku bude mít kvalitní sedačka svoje místo. Například umístíte-li sedačku příliš blízko topení nebo kamen, může se stát, že se kůže velmi rychle roztáhne a poničí. Proto je třeba ji postavit minimálně 30 centimetrů od zdroje tepla.
Podobné je to i s přímým zdrojem světla. Pokud je sedačka z kůže delší dobu vystavena přímému slunečnímu záření nebo světlu z lampy, může se stát, že místo, kam záře dopadá, vybledne. I tento problém by měla zmírnit včasná impregnace.
Opatrnost si vyžaduje i kůže
Za normálních okolností je důležité sedačku pravidelně vysávat a jednou za čas umýt jemně navlhčeným hadříkem. Pokud se ale stane, že se na sedačku vylije čaj, káva, nebo jiná barevná tekutina. Je důležité poprat se se skvrnou okamžitě. Zvláště na světlých kožených odstínech by mohla zůstat viditelná stopa, pokud byste skvrnu nechali zaschnout. Proto tekutinu okamžitě vysajte jemnou utěrkou a potom přetřete navlhčeným hadříkem a přebytečnou vlhkost opět vysajte suchou textilií. Použít samozřejmě můžete i speciální jemný prostředek na čistění kožených sedaček určený. Platí ale to samé jako u impregnace – použijte výrobky doporučené samotným výrobcem nábytku.
Velký problém může nastat, pokud si na kůži sedneme v oblečení, například v džínách, které někdy mohou pustit barvu. Stejně tak se může stát, že se vám na sedačku otiskne novinový text, pokud na ni necháte noviny příliš dlouho. Takže pokud nechcete mít vaší kvalitní sedačku ihned zničenou, buďte opatrní!