Ten, kdo používá kontaktní čočky, ví, že péče o ně je velmi důležitá. Během používání kontaktních čoček na nich ulpívají nečistoty, které se nacházejí v slzném filmu, ale i v okolí. Z okolního prostředí se na ně dostávají bakterie, viry a nečistoty. Proto je tedy důležité se o kontaktní čočky dobře starat a správně je čistit. Hygiena se řadí mezi prvotní faktory prevence zdraví očí. Správná péče o kontaktní čočky je navíc důležitým základem pro jejich pohodlné nošení a správné používání.
Než začneme čistit čočky
- Samotnému čištění čoček předchází správná hygiena rukou. Ty je potřeba dokonale umýt, ideálně antibakteriálním mýdlem a vodou. Vhodné není mýdlo na olejovém základě, ten by mohl čočky zakalit.
- Následně ruce osušíme ručníkem, který neuvolňuje vlákna.
- Než vyjmeme čočky z oka, je potřeba důkladně vypláchnout roztokem určeným k péči o čočky pouzdro, do kterého pak čočky umístíme. Následně obě mističky pouzdra naplníme po rysku roztokem. Pokud bude roztoku málo, čočky by mohly vyschnout, bude-li ho hodně, čočka se nám může přilepit na rozhraní mezi mističkou a víčkem pouzdra a může dojít k jejímu poškození.
- Nyní můžeme vyjmout čočku z oka a vyčistit ji.
TIP: Vyberte si roztoky na kontaktní čočky a pouzdra na kontaktní čočky.
Jak postupovat při čištění čoček?
- Vyndáme jednu čočku z oka.
- Umístíme ji na dlaň a zvlhčíme několika kapkami roztoku na kontaktní čočky.
- Jemně ji mneme ukazováčkem druhé ruky asi půl minuty. Pohyby musí směřovat nahoru a dolů, nikoli krouživě. Ty by mohly čočku poškodit. Následně čočku opláchneme z obou stran a uložíme do předem připraveného pouzdra.
- To samé opakujeme s druhou čočkou.
- Pokaždé používáme čerstvý roztok.
- Pro čištění nepoužíváme vodu z vodovodu, sterilní vodu nebo jakékoli jiné kapaliny. Nejsou určené pro správnou dezinfekci. Vždy používáme pouze roztok určený pro kontaktní čočky. Ten má zvláštní sterilní složení, které zajistí tu správnou péči. Roztok doporučí oční specialista.
Péče o kontaktní čočky
- Před opětovnou aplikací do oka by měly být čočky 4 – 6 hodin uložené v pouzdře s roztokem. Ideální je vyjmout je z oka před spaním a ukládat je tam na noc.
- Prázdné pouzdro je nutné pokaždé vydezinfikovat roztokem určeným k jeho dezinfekci.
- Následně jej necháme otevřené, aby vyschlo. Ideální je, když jej otočíme kalíšky dolů, na savém a čistém povrchu. Pokud by bylo pouzdro uzavřené vlhké, vytváří se v něm vhodné prostředí pro tvorbu plísní.
- I když o pouzdro pečlivě pečujeme, mělo by být vyměněno alespoň jednou za dva až tři měsíce.
- Do pouzdra není vhodné nalévat několik různých roztoků. Vždy volíme pouze jeden, který nám doporučí oční specialista.
- Voda z vodovodu není pro čištění pouzdra vhodná, může obsahovat bakterie, které jsou nebezpečné pro oko a nezničí je ani její převaření.
Pokud se budeme o čočky i pouzdro pečlivě starat, budou sloužit po celou dobu svému účelu. Dobře vyčištěné čočky navíc podporují zdraví očí a dokonalé vidění.
TIP: Chcete se dozvědět víc o péči o kontaktní čočky? Přečtěte si článek Jak vybrat roztok a pomůcku ke kontaktním čočkám?