Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory? Máte doma porcelánový servis po babičce? Zakládáte si na tradicích a střežíte jej jako v oku? Ať už porcelánové nádobí používáte denně nebo jen občas, taháte jej dvakrát do roka ze zaprášené krabice od vaší svatby, oceníte pár rad, jak se vlastně o porcelán starat. Přidáme také pár cenných rad při péči o vaše stříbro.
Jak porcelán skladovat?
Krásnou porcelánovou soupravu nádobí ochráníte před jejím poškozením tak, že mezi jednotlivé kusy vložíte kuchyňský papír nebo papírové ubrousky. Neslepí se a nepoškodí.
Jak porcelán vyčistit a umýt?
Máte ručně malovaný porcelán po babičce? Tak právě ručně malovaný porcelán nebo vzorovaný porcelán se vždy myl jen měkkým klůckem (hadříkem). Nikdy na něj neberte drsnou houbu na nádobí. Jemně a zlehka jej omývejte.
Pokud váš porcelán nese stopy po spálenině, například z uhašených cigaret, zkuste je vyčistit korkem namočeným do soli, tohle totiž zaručeně funguje.
Jak čistit a pečovat o příbory?
Máte-li příbory s keramickou rukojetí, určitě je nedávejte do myčky. Pokud jsou určeny pro mytí v myčce, alespoň je nedávejte těsně k sobě. Často se totiž uvolňují z jejich rukojetí.
Příbory s rukojetí dřevěnou jsou po častém mytí velmi nevzhledné. Je tedy třeba je jednou za čas potřít stolním olejem. Dřevo krásně nasákne a bude zase krásné.
Dáváte-li vaše příbory do myčky, dávejte je rukojetí dolů, takto se vždy lépe umyjí. Jde zejména o vidličky a nože. Pak ale dejte pozor při vyklízení myčky, aby jste se neřízli.
Máte-li na vašich nožích ošklivé skvrny, které prostě nelze umýt, nasypte na ně trochu soli a třete je vlhkým korkem.
Jak vyčistit stříbro?
Vaše stříbro bude zase nádherně zářit, když jej ponoříte asi na půl hodiny do kyselého mléka. Pak jej stačí důkladně opláchnout teplou vodou a velice dobře do sucha vyleštit.
Stříbrné příbory často v myčce získají nepěkný povlak a hodně se poškrábou. Je dobré je opravdu mýt ručně.
Jsou vaše stříbrné příbory zčernalé?
Dávejte si pozor na jejich styk s vejcem a to na měkko vařeným nebo syrovým. Sirnaté látky ve vajíčku zbarví stříbro dočerna.
Nenechávejte stříbrné příbory určitě nikdy ležet ani v kyselých potravinách, protože obsahují měď a z ní se pak v krátké době tvoří jedovatá měděnka.
Stříbro nesmí dojít do styku s ovocem, olivami, salátovými nálevy, octem ani solí.
Čištění zlata, stříbra, mědi, mosazi nebo bronzu speciálním přípravkem
- Při čištění použijte ochranné gumové rukavice.
- Kovy by měly být předem zbaveny hrubých nečistot a mastnoty.
- Čistěte jen šperky a drahokamy bez drahých kamenů. Ty před čištěním vyndejte nebo překryjte, aby se k nim přípravek nedostal.
- Nachystejte si malou nádobku a nalijte do ní přípravek Aurex na čištění zlata, stříbra, mědi, mosazi, bronzu 200 ml tak, aby byl kov ponořen.
- Malé šperky (řetízky, náramky, náušnice, prsteny) vložte do této čistící lázně na 1 až 2 minuty.
- Poté kov vyndejte například pinzetou, důkladně opláchněte vodou a vysušte utěrkou.
- Na závěr ještě vyleštěte měkkou jemnou utěrkou.
- U větších předmětů a povrchů nanášejte přípravek na kov pomocí štětečku.
- Nechte opět působit 1 až 2 minuty a poté opláchněte vodou, osušte a vyleštěte jemnou utěrkou.
- Pokud je znečištění stále patrné, celý postup opakujte.
Na stříbrné příbory používám čistič Silver Bath od Hagerty, je to roztok v dóze, do které se vloží celý příbor, chvíli se tam nechá a vyndáte ho krásně čistý. Pak je ještě fajnová záležitost uskladnit příbory v sametovém impregnovaném obalu (vyráví taky Hagerty), aby vám nezčernal, než ho budete příště používat. Nádhera.