Elastan je jedním z nejčastěji používaným materiálem pro výrobu oblečení. Jak čistit a prát elastan, tak, aby vaše oblečení vypadalo dlouho jako nové?
Oblečení, které sedí
Elastan je materiál, který se proslavil už v minulém století, kdy se z něj začaly vyrábět punčochy. Dnes je považován za levnější alternativu oblíbeného hedvábí, používá se jako příměs při výrobě punčochového zboží, dámského a pánského šatníku, sportovního vybavení, čalounění i interiérového textilu.
Elastan je velmi lehký, pevný a rychleschnoucí. Obvykle se dobře udržuje a péče o něj není nikterak složitá. Pokud však nepoužíváte správné techniky, může se časem poškodit.
Elastan se běžně vyskytuje v kterémkoliv oblečení, od spodního prádla, přes kalhoty, trička, mikiny, bundy, aj. Protože je rychleschnoucí, často se používá na plavky.
Elastanové vlákno je velmi pružné a odolné vůči opotřebení.
Typickým znakem elastanových vláken je právě vysoká pružnost. Elastanová vlákna se bez poškození dají natáhnout až na trojnásobnou délku. Po uvolnění se elastanové vlákno vrátí zpět do svého původního stavu. Proto dokáže velmi účinně plnit svou funkci a perfektně držet tvar oblečení po dlouhou dobu.
Pokud tedy i vy máte ve svém šatníku materiály, které jsou doplněny o elastan, oceníte jejich pružnost. Zároveň jsou schopné takové materiály dobře držet tvar a nemačkají se.
Opomenout nesmíme ani to, že jsou elastanová vlákna odolná vůči slané vodě a působení světla.
Jak s elastanem zacházet?
Celkovou péči o daný kousek s příměsí elastanu je nutné podřídit materiálu, který je zastoupen v převažujícím množství.
Obecně ale platí, že elastanová vlákna nepřijímají vlhkost, díky čemuž se velmi snadno udržují.
Textilie s elastanem nepotřebují vysokou teplotu při praní ani žehlení.
Pro praní textilií s příměsí elastanu nepoužívejte teplotu vyšší než 30 až 40 °C. Pro praní elastanu používejte šetrné prací prostředky, v redakci se nám osvědčil na příklad Sonett prací gel Sensitive 2 l.
Jak sušit elastan?
Elastan je nejlepší nechat usušit na vzduchu. Opatrně narovnejte záhyby rukama ještě za mokra.
Pokud je na cedulce uvedeno, že se smí sušit v sušičce, použijte program s nejnižší možnou teplotou i čas. Schne totiž velmi rychle a je citlivý na vysoké teploty.
Ideální je, pokud má vaše sušička program na syntetické oblečení. Tento program je pro elastan, nylon, lycru a spandex přímo určený.
Obecně ale doporučujeme nechat schnout na vzduchu.
Jak žehlit elastan?
Ve většině případech není nutné žehlit prádlo s elastanem a jinými podobnými materiály, jako je lycra, nylon nebo třeba spandex.
Pokud se však stane, že jsou na oblečení stále patrné záhyby, je možné oblečení vyžehlit na nejnižší teplotu, kterou žehlička nabízí.
Ještě lépe uděláte, pokud si vezmete například kuchyňskou látkovou utěrku a přežehlíte elastanové oblečení přes něj. Platí, že byste neměli používat při žehlení umělých vláken páru.