Pokud jste si fotovoltaické panely pořizovali, víte, že investice do nich není malá. Aby dlouho sloužily a fungovaly tak, jak mají, je potřeba se o ně starat. Je nutností udržovat funkční plochu panelů v čistotě a pořádku. Ideální je 1-2x do roka je řádně očistit a umýt. Znečištěný panel totiž ztrácí svoji účinnost a neposkytuje výkon na 100 %. Panely jsou sice nakloněné, ofouká je vítr a omyje déšť, ale to zdaleka k jejich údržbě nestačí.
Co všechno panely znečišťuje?
- Za znečištěním stojí prach, kyselý déšť, ptačí trus nebo mech a lišejník. Na znečištění má vliv i sklon instalace a typ panelů.
- Nacházejí-li se panely v oblasti s rozvinutým zemědělstvím, velký podíl na jejich znečištění má především pyl z rostlin.
- Jestliže jsou panely umístěné v oblastech průmyslových nebo dopravních, usazují se na nich prach a popílek z ovzduší. Mohou se objevovat také různé mastnoty nebo chemické látky pocházející z exhalací.
- Pokud jsou panely zasazené do hliníkových rámů, ty je časem zanesou chemickými látkami, které se z rámů uvolňují.
Frekvence čištění
Jak již bylo řečeno výše, na frekvenci čištění má vliv sklon instalace. Velký vliv mají i klimatické podmínky daného regionu, případné exhalace. Pokud jsou panely umístěné v městské části, postačí jejich čištění 1-2x do roka. Jestliže se nacházejí opodál frekventované silnice, v oblasti průmyslové nebo zemědělské, kde se objevuje vyšší stupeň znečištění ovzduší, nebo v místech s vyšším výskytem ptactva, je potřeba je čistit častěji.
Jak probíhá čištění?
Je potřeba odstranit všechny nečistoty nacházející se na povrchu panelů. Čistící prostředky i technologie se vybírají podle typů panelů a také podle míry znečištění.
Různé způsoby čištění
- Klasický mop, stěrka, měkká houbička nebo hadřík a teplá voda při malém znečištění. Je potřeba dát pozor na poškrábání plochy panelu,
- Tlaková voda (wapka), do které přidáte vhodné čistící prostředky doporučené výrobcem v případě většího znečištění.
- Strojní technologie v případě velké plochy.
- Nanotechnologie – přípravky pro nano impregnaci skelných ploch. Zajišťují menší usazování nečistot.
- Specializované firmy zabývající se čištěním panelů.
TIP: Na čištění solárních panelů použijte přípravek Schukolin SolarSoft Čistící prostředek na solární panely 10 l nebo DC Solar na solární panely 10 l.
Pro čištění nepoužívejte žádné agresivní přípravky nebo abraziva. Pokud se na panelech, během zimy, vytvoří vrstva sněhu, je potřeba ji také průběžně odstraňovat. Pomůcky na čištění nesmí mít kovové hrany nebo být vyrobené z kovu.
Kdy mýt panely?
Mytí panelů je ideální před sezónou, tedy na začátku jara. Vyberte si některý ze zamračených dnů, kdy vám nebude teplo. Také přípravky na mytí nebudou rychle zasychat a budu se vám lépe oplachovat.