Grilování na zahradě patří k nejoblíbenějším letním činnostem. Snad každý miluje vůni grilovaného jídla, nějaké to pivo a zábavu s přáteli. Aby ale jídlo z grilu bylo lákavou pochoutkou, je potřeba se o gril řádně starat a čistit jej. Podívejte se na naše tipy a zjistíte, že je to hračka.
Pokud chcete grilovat ta nejlepší jídla, je potřeba mít čistý gril. Je jasné, že gril nebude po čištění jako nový, ale potřeba se zbavit vrstev tuku, které můžou při grilování kouřit a budou se uvnitř grilu kazit. Velká vrstva tuku na dně grilu může vzplát a gril poškodit.
Příprava je základ
Jak už to u čištění bývá, ve většině případů musíte počítat s tím, že se minimálně lehce umažete, nebo ušpiníte. U plynového grilu je to podobné, proto doporučujeme vzít si na sebe starší oblečení. K čištění budete také potřebovat ocelový kartáč, jemný hadřík a kyblík s teplou vodou, případně i zvedač roštů. Hodit se bude i dřevěná škrabka. Vždy se však musíte řídit materiálem grilu a podle toho vybrat vhodné nástroje na čištění.
Na vnějšek teplou vodu
Umyjte vnějšek grilu pomocí teplé vody a saponátu. K očistě použijte jemný hadřík, kterým povrch otřete. Pokud je to možné, odšroubujte ovládací knoflíky, aby bylo čištění pohodlnější.
Vypalte vnitřek grilu
Na všech hořácích nastavte vysoký výkon a po dobu 20-30 minut nechte vypalovat se zavřeným víkem. To, že je gril správně vypálen poznáte podle toho, že přestane kouřit.
Na řadě jsou rošty a grilovací deska
Jako první vyčistíme kartáčem horní grilovací mřížku, pokud jí je gril vybaven. V případě, že je to možné, vyjměte mřížku z grilu ven. Budete k ní mít lepší přístup a snáze se dostanete do všech míst. Pomocí zvedače roštů si položte na zem litinové rošty a také řádně očistěte.
Nezapomeňte na grilovací desku, kterou stejně jako rošty, očistěte ocelovým kartáčem.
Kryty hořáků
Většina plynových grilů je vybaveny kryty hořáků, které také bez problémů můžete zbavit nečistot, stejně jako ostatní části, které se dně grilu nachází. Pokud se dají vyjmout, budou se vám lépe čistit mimo gril.
Dno grilu
Na vnitřek grilu je vhodná dřevěná škrabka. Samotná vana bývá vyrobena ze slitiny hliníku a kovovým předmětem ji můžete poškrábat. Důkladně oškrabte napečené zbytky tuku. Velká vrstva tuku by mohla i vzplanout. Nádobu na sběr tuku pravidelně kontrolujte a podle potřeby vyprazdňujte.
Hořáků se nebojte
Povrch hořáků můžete opět vyčistit ocelovým kartáčem. Také samotné otvory hořáků se někdy zanesou zbytky jídel a tuků, což je důležité napravit. Skvělým pomocníkem pro jejich vyčištění může být párátko, ale existují i speciální sady na čištění hořáků s malými vrtáky, které jsou určeny právě k tomu.
Udělejte něco navíc
Po vyčištění roštů se doporučuje aplikace rostlinného oleje. Postačí slabá vrstva obyčejného řepkového nebo slunečnicového oleje. Naneste ho pomocí štětky a nechejte zapéct v grilu po dobu 30 minut na vysoký výkon.
S vodou opatrně
Pokud se rozhodnete části grilu uvnitř utřít vlhkým hadříkem, tak nezapomeňte, že cokoliv na grilu navlhčíte, musíte vždy pečlivě utřít do sucha.