Ačkoliv nepatří údržba a mytí oken k příliš oblíbeným činnostem, jednou za čas se jim zkrátka nevyhneme. Nejenže působí čistá a nablýskaná okna esteticky, ale pravidelnou a pečlivou údržbou prodloužíme i jejich životnost. Nestačí však umýt pouze skla a rámy. Je totiž třeba věnovat pozornost také celkovému seřízení oken, stejně jako pravidelné kontrole okenního těsnění a kování.
Postup při mytí oken
Ve většině domácností je zvykem mýt okna 2 x ročně, a to na jaře a na podzim. V případě potřeby pochopitelně i častěji. Během mytí a údržby oken se doporučuje dodržet následující pořadí.
1. Garnýže
Sundejte případné záclony a závěsy a dejte je vyprat. Z blízkého okolí oken odstraňte pomocí prachovky nebo vysavače případné pavučiny a prach.
Následně očistěte od prachu také garnýž. Můžete použít například hadr namočený ve vodě s trochou saponátu.
2. Parapety
Podobně jako garnýž setřete i parapety. Před mytím oken z nich nezapomeňte sundat květináče a dekorace.
3. Stínící technika
Žaluzie před čištěním stáhněte a sklopte. Jsou-li pouze od prachu, stačí je přejet například švédskou utěrkou. Pokud na nich ulpívá špína a mastnota použijte hadřík z mikrovlákna a mýdlovou nebo jarovou vodu. Existují i speciální kartáče určené k čištění žaluzií. Vlhké žaluzie ještě utřete do sucha čistým hadříkem. Při údržbě venkovních žaluzií a rolet postupujte podle pokynů výrobce nebo dodavatele.
V případě rolet záleží na materiálu. Snadnou údržbou se pyšní odnímatelné textilní rolety, ty lze totiž obvykle prát. Ostatní druhy rolet je třeba nejdříve vysát a poté šetrně očistit hadříkem namočeným ve vodě se saponátem.
4. Okenní rámy
Ze spár mezi okny vysajte prach a další nečistoty.
Následně důkladně umyjte vnitřní i vnější rámy vodou se saponátem. Dejte pozor, aby byl čisticí přípravek bez abrazivního účinku, mohl by poškodit povrch rámu.
5. Okenní skla
Teprve nyní je možné se pustit do samotných skel. Jakou techniku mytí zvolíte, záleží už jen na osobních preferencích.
K umytí okenních výplní lze použít například mýdlovou nebo octovou vodu, případně čisticí přípravek z obchodu.
K samotné práci se hodí hadřík z mikrovlákna, mnozí ale nedají dopustit ani na obyčejnou papírovou utěrku nebo staré noviny. Šmouhám pomůže předejít okenní stěrka.
Pokud máte hodně oken a chcete si ušetřit čas a práci, můžete sáhnout po okenním vysavači. Práce s ním je pohodlná a rychlá.
TIP: Před mytím oken si pohlídejte počasí.
V ideálním případě by mělo být zataženo. Do mytí se nepouštějte za deště a silného větru.
Teploměr by měl ukazovat alespoň 5 °C. Během horkého a slunečného dne by se totiž voda při mytí odpařovala příliš rychle, zatímco v mrazech by mohla zamrzat a přípravky na mytí oken ztrácely svoji účinnost.
Jak provést pravidelnou údržbu oken
Čistá okna působí esteticky. Kromě toho se ale vyplatí věnovat pozornost i pravidelné kontrole a údržbě. Tím se zajistí jejich bezproblémový chod a dlouhá životnost.
Údržba oken podle materiálu
Zatímco rámy plastových a hliníkových oken jsou prakticky bezúdržbové, dřevěné okenní rámy již vyžadují větší péči.
Dřevěná okna by se měla pravidelně ošetřovat speciálním balzámem, který zacelí přítomné mikrotrhlinky a zabrání vzniku nových. Po určité době je také obvykle třeba provést renovaci barvy.
Jak pečovat o těsnění oken
Okenní těsnění plní několik důležitých funkcí. Snižuje tepelné ztráty, zabraňuje průvanu a eliminuje riziko zatékání vody.
Aby ale svou funkci plnilo, musí být v dobrém stavu. Pravidelně proto kontrolujte, zda není poškozené a udržuje si elastičnost. Alespoň 1 x ročně ho nezapomeňte natřít např. silikonovým olejem, který je prevencí proti jeho ztvrdnutí.
Čištění odvodňovacích kanálků
Mnohdy se zapomíná na údržbu tzv. odvodňovacích kanálků, které zajišťují odvod přebytečné vody. Také ty je však třeba pravidelně čistit.
Odvodňovací otvory okenního profilu nalezneme ve spodní části rámu okna. Jsou chráněny obvykle plastovou krytkou. Tu lze jednoduše sejmou a např. vatovou tyčinkou z kanálků odstranit případné nečistoty.
I okenní kování si zaslouží pozornost
Pravidelný servis okenního kování prodlouží životnost a zajistí precizní funkčnost oken. Odborníci doporučují kování promazat 1 x ročně. Sáhnout můžete opět po silikonovém oleji, případně vazelíně. Jsou-li někde uvolněné šrouby nebo vruty, dotáhněte je šroubovákem.
Posledním krokem je základní seřízení oken. Ideální přítlak okenního křídla na rám zajistí maximální těsnost. Tento úkon by se měl provádět tehdy, pokud je venkovní a vnitřní teplota přibližně vyrovnaná.