Jak odstranit maltu a omítku z koberce?

Potřebovali jste opravit kousek zdi, ale během prací se bohužel dostala část omítky nebo malty na váš koberec? Nebojte se, půjde to napravit. Jak na to?

Použijte na ruční čištění koberců:


Jak odstranit maltu a omítku z koberce?
Jak odstranit maltu a omítku z koberce?

I přes všechna opatření se to prostě stalo

Krycí fólie na malování si před malováním nebo opravami zdí pořizujeme domů všichni. I přes veškerou snahu se ale může stát, že se během prací uvolní a na kousek našeho koberce spadne malta nebo omítka, nebo také penetrace či nový nátěr zdí. Je potřeba jednat co nejdříve a mnohé ještě může být zachráněno. Co všechno budete potřebovat?


Seznam potřeb k odstranění nečistoty z koberce

Koberec je třeba rychle zachránit, aby nedošlo k jeho trvalému poškození. Doma byste měli mít nejen lopatku na smetí, smetáček, vodu, kladívko a bílý ocet, ale také láhev s rozprašovačem a kvalitní šampon na koberce.

Použít lze například oblíbený Vanish Gold šampon na koberce 500 ml. Je vhodný pro ruční čištění koberců do hloubky. Dokáže se postarat nejen o vyčištění koberce, ale také o neutralizaci zápachů, které se v textilii vyskytují.

Postup čištění koberce

Když je hmota ještě vlhká

V ideálním případě byste na nečistotu měli přijít ještě v době, kdy je malta nebo omítka ještě mokrá. Pomocí obyčejné kuchyňské lžíce naberte co největší množství hmoty a na úklidové lopatce ji přeneste do koše na odpadky.

Nezapomeňte hmotu zabalit do igelitu, aby vám trvale nezaschla v prostoru vašeho koše. V takovém případě byste zřejmě o svůj koš přišli a museli si pořídit nový. Možná ale ještě nenastala ta správná doba pro pořízení bezdotykového odpadkového koše Lamart Sensor LT s vynikajícími recenzemi. Proto s tvrdnoucí stavební hmotou zacházejte opatrně.

Omítka je již zaschlá

Všimli jste si pohromy na svém koberci až den poté, co řemeslníci odešli? Nyní bude potřeba použít větší sílu. Měli byste použít obyčejné kladivo. Ruční kladivo Fiskars se dá používat jako multifunkční nástroj, proto se bude hodit i v tomto případě. Jemně klepejte na zaschnutou omítku. Pomalými a postupnými pohyby se vám podaří rozdrtit maltu na prášek, který následně snadno vysajete.

Na řadě je ocet

Nyní budete potřebovat připravit směs s octem. Do nádoby s rozprašovačem si namíchejte směs, která bude složena z jednoho dílu bílého octa a dvou dílů vody. Právě tento roztok následně nastříkejte na zbylé usazeniny ve vašem koberci.

Nanolab bílý ocet se řadí mezi univerzální ekologické přípravky, se kterými můžete úspěšně odstraňovat nečistoty, plísně a bakterie v celé vaší domácnosti. Stačí jej přidat do kyblíku s vodou, se kterou se chystáte ošetřit povrchy ve vaší domácnosti.

Rozprášit a nechat působit

Směs vody a bílého octa tedy nastříkejte na koberec, který je zasažen stavebním materiálem. Nyní jej nechejte působit alespoň po dobu jedné hodiny. Octovou vodu na koberec nelijte, mohli byste jej podmáčet a tím způsobit degradaci podkladu pod kobercem. Opravdu vždy používejte pouze rozprašovací láhev. Nanolab rozprašovač prázdná lahev vám může sloužit i k rosení vašich rostlin.

Odstranit a použít šampon

Nyní je po hodině působení octové vody již stavební materiál dostatečně vlhký, aby bylo možné jej snadno sundat z koberce. Opět použijte obyčejnou kuchyňskou lžíci, se kterou se snadno rozloučíte se všemi nečistotami usazenými v koberci. Škrábejte ale opatrně, abyste nepoškodili vlas koberce.

Hotovo? Výborně. Nyní budete koberec čistit přímo čističem na koberce, nebo kobercovým šamponem. Vyzkoušejte ekologický Ecozone šampon na koberce a přesvědčíte se, že vynikající výsledek lze mít i bez použití chemie. Pokud doma nemáte vůbec nic, postačí vám i bílý pěnový krém na holení.

Ještě trochu vody

Vymyjte přebytečné množství šamponu z koberce pomocí houbičky, kterou budete namáčet v trošce vody a čistit tak zasažený kus koberce. Nakonec čištěné místo osušte pomocí čistého hadru. Ten se postará o absorpci zbylé vlhkosti. Samozřejmě místo můžete také vysušit fénem, který si nastavíte na studený vzduchový proud.

Koberec nakonec vždy dobře vysušte, aby se v něm netvořila plíseň. Pro příští domácí úpravy se pokuste celý koberec zakrýt silnější vrstvou, například již nepotřebnými kusy PVC podlahy.

Čištění koberce speciálním přípravkem

  1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
  2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
  3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
  5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
  6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
  7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
  8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru