Co dělat, když váš domácí mazlíček znečistí koberec? Obzvláště při zvracení jsou skvrny velmi odolné, jelikož obsah konzervy bývá barven látkami, které se drží a nepustí. Zkuste skvrnu vyčistit obyčejnou sodou s octem. Je to účinná a ekologická metoda bez použití chemických přípravků.
Použijte tyto čističe skvrn a zápachu od moči, zvratků:
Postup čištění zvratků a výkalů od zvířat z koberce
- Pokud je skvrna zaschlá, koberec pořádně vyluxujte, odstraníte tím prach a zvířecí chlupy, které by vám ztěžovaly samotné čištění.
- Pokud je skvrna ještě čerstvá, lžící nebo nožem opatrně co nejvíce nečistot z koberce seškrábněte.
- Skvrnu na koberci posypejte jedlou sodou, nejlépe je posypat celý koberec nebo velkou část, aby výsledná barva plochy byla zcela souměrná.
- Rozstřikovač naplňte octem a koberec posypaný sodou jím následně postříkejte. Nechte působit asi hodinu, aby soda mohla správně reagovat s octem.
- Po uschnutí koberec pořádně vyluxujte. Uvidíte, jak se barvy tkaniny rozjasní, osvěží a vyčistí. Nemusíte mít obavy ze zápachu octa, ten po reakci se sodou zeslábne a po chvíli úplně vyvane.
Odstranění zápachu od moči speciálním přípravkem
- Při čištění zápachu moči je třeba použít enzymatické přípravky, které odstraní příčinu zápachu a ne ho pouze překryjí.
- Enzymatické přípravky bohužel mohou obarvit materiály z přírodních vláken (vlněné koberce, bavlna apod.)
- Postřikovačem naneste přípravek Simple Solution Enzymatický odstraňovač a čistič moči 1 l na zdroj zápachu.
- Osvědčilo se mi nanášet ho ve formě větších kapek (jako když kropíte prádlo), které lépe proniknou materiálem až ke zdroji zápachu. Pokud vytvoříte jen jemnou mlhu a povrchu materiálů, tak nedosáhnete kýženého výsledku.
- Naneste přípravek s dostatečným přesahem i do okolí skvrny.
- Nechte enzymy působit cca 10 minut.
- Poté savou bílou utěrkou odsajte přebytečnou vlhkost.
- Nechte 1 až 2 dny přirozeně uschnout.
- Pokud zápach přetrvává, tak se zřejmě přípravek nedostal až úplně ke zdroji zápachu a postup opakujte.