Někdo, kdo nemá s odzimováním zkušenosti, by mohl říci, co na tom je? Vyndám napadané listí, omyji stěny a napustím vodu. Za hodinu se mohu koupat. Kdo však zkušenosti má, ví, že to zase tak jednoduché není. Na druhou stranu, při dodržení správného postupu to zvládne prakticky kdokoliv.
Kdy odzimovat bazén? Je jaro, pojďme se tedy do toho pustit
Pokud v noci už nejsou teploty pod nulou a ty denní dosahují opakovaně 10 stupňů, nastala ideální doba k odzimování. A pokud jste správně zazimovali, tak si současně odzimování usnadníte.
Předpokládejme, že váš bazén nebyl vyprázdněn až do dna (tzn., nechali jste hladinu vody cca 10 cm pod skimmer nebo vratnou trysku) a přes zimu byl zakrytý. Tím, že jste z něj nevypustili všechnu vodu, jste si určitě ušetřili případné problémy. Zmíníme alespoň jeden, pokud je bazén prázdný, není zatížený vodou a může hrozit, že dojde k jeho poškození.
1. Začnete od krytu
Sundejte z bazénu plachtu nebo odejměte pevný kryt. Obojí řádně vyčistěte. Krycí zimní plachtu si přes léto uložte na suché místo, na podzim jí budete zase potřebovat. Pevný kryt naopak nad bazén, po jeho vyčištění, zase vrátíte.
A nezapomeňte na odstranění nečistot v bezprostřední blízkosti bazénu, nechcete přece, aby se vám bazén po vyčištění hned zase znečistil.
2. Čištění stěn, hladiny a dna od nečistot
Podle toho, zda máte bazén napuštěný vodou nebo vyprázdněný, zvolíte i druh čistících prostředků a postup čištění.
Čištění zčásti napuštěného bazénu
Častější variantou je ta, že máte přes zimu bazén napuštěný.
Není to nic složitého, začnete čistit to, co vidíte. Jako první budete odstraňovat nálety, listí a podobný druh větších nečistot pomocí bazénové síťky.
Potom se pustíte do čištění dostupných povrchů bazénu.
Stěny nad hladinou vody vyčistíte pomocí přípravku Compactal Gel. Odstraňuje vodní kámen a viditelnou linku, která na stěnách zůstává v úrovni vodní hladiny.
- Snižte mírně hladinu vody, abyste mohli bezpečně vyčistit linku a čistící prostředek se vám nedostal do vody.
- Přípravek nanesete pomocí molitanové houby a nechte pár minut působit.
- Poté stěny otřete čistou houbou nebo utěrkou.
- Dbejte na to, aby přípravek s nečistotami nestékal do vody.
Stěny pod hladinou a dno vyčistíte pomocí bazénového vysavače. Více si o tom přečtěte v samostatném článku Jak vyčistit bazén pomocí bazénového vysavače?
Čištění vyprázdněného bazénu
Pokud máte bazén před uvedením do provozu vypuštěný, vyčistěte stěny a dno např. molitanovou houbou nebo kartáčem a bazénovým bezchlórovým čističem povrchů bazénů POOL CLEANER. Po vyčištění je nutné stěny a dno opláchnout vodou.
Použít můžete také čistič Compactal, který odstraňuje vodní kámen, řasy a rezavé skvrny.
- Přípravek se zředí s vodou v poměru 1:3 až 1:10 podle stupně znečištění.
- Nanese se na povrch bazénu a překartáčuje.
- Nechá se působit cca 10 minut a opět se ještě jednou překartáčuje.
- Poté se povrch bazénu důkladně opláchne vodou, aby se zbytky chemie nedostaly do nově napouštěné vody.
Na co určitě při práci nezapomeňte, je vaše bezpečnost, seznamte se vždy s návody a doporučením při práci s bazénovou chemií a tyto instrukce dodržujte. Používejte ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle a rukavice.
3. Doplnění vody a úprava pH
S čistotou stěn bazénu jste spokojení, a co dál?
Bazén dopustíte čistou vodou. Drobnými nečistotami se nenechte znepokojit, ještě na ně dojde.
Nyní se budete věnovat vodě jako takové. Začnete tím, že změříte její pH.
Ideální pH vaší bazénové vody je 6,8 – 7,4. Pokud se vám nepodařilo toto pH naměřit, nezoufejte, použijte přípravky na úpravu pH vody – pH plus nebo pH minus.
4. Zapnutí filtrace
Nyní uveďte do provozu váš filtrační systém.
Nezapomeňte, že pečovat musíte i o náplň filtrace, její výměnu provádějte po dvou sezónách. Pokud jste vše zkontrolovali a váš filtrační systém je funkční a připraven, zapněte ho a nechte pracovat 24 hodin.
5. Odstranění jemných nečistot
Na drobné nečistoty a odstranění zákalu bazénové vody použijte vločkovač a zjiskřovač GUAa POOL FLOCK. Dokáže sdružit nečistoty do větších celků, které se mnohem lépe následně odfiltrují nebo odsají bazénovým vysavačem, skvělým pomocníkem při čištění dna bazénu.
Zde určitě neplatí čím více, tím lépe. Dávkování má svá pravidla a ty máte popsaná v návodu. Běžně dávkujte 50 ml vločkovače na 10m3 vody, a to 1x za 10 dní. V případě silně znečištěné vody pak 100–150 ml vločkovače na 10 m3 vody. Předávkování poznáte podle toho, že se vám voda v bazénu zakalí. Reagujte na to připuštěním vody, tedy jejím naředěním.
Vločkovač necháme působit několik hodin při zapnuté filtraci. Pravidelně kontrolujeme, zda není filtr zanesený, pokud ano propláchneme ho.
Nečistoty na dně bazénu odstraňujeme průběžně bazénovým vysavačem.
6. Šoková dezinfekce vody
I v této fázi měříte pH, popřípadě ho po změření navíc upravujete na úroveň 6,8 – 7,4.
Nyní proveďte malou šokovou terapii naší vody. To, že se vám zdá čistá ještě neznamená, že bude čistá pořád. Její čistotu vám bude v sezoně ovlivňovat její teplota, počet koupajících a i klimatické podmínky. GUAa POOL SHOCK zajistí rychlou a účinnou dezinfekci a bude mít současně velmi výrazný a dlouhodobý účinek proti řasám a mikroorganismům, s těmi se určitě nikdo z nás koupat nechce.
Přípravek dávkujte přímo do vody nebo přes filtrační zařízení, a to v dávce 200 ml na 10 m3. Při dávkování mějte zapnutou cirkulaci, zajistíte si tím promíchání prostředku do celého objemu bazénu.
7. Trocha kyslíku neuškodí (volitelné)
Po odvločkování a šokové dezinfekci použijte přípravek na bázi aktivního kyslíku GUAa POOL OXI. Díky němu zvýšíte hladinu kyslíku ve vodě a odstraníte současně organické nečistoty.
A nyní už je vše opravdu hotové
Nyní si můžete odškrtnout ve vašem seznamu jarních prací úkol odzimování bazénu. Nezapomeňte však na to, že odzimováním to nekončí.
Čeká vás ještě průběžná péče o vodu ve vašem bazénu:
- kontrola pH,
- snižování množství vápníku a minerálů,
- vločkování,
- oxidace,
- a desinfekce.
Čeká vás i průběžné mechanické čištění a na podzim příprava na zazimování.
Ale do podzimu daleko, nyní máte před sebou mnoho relaxačních dní ve vašem bazénu.
Ať tedy máte vodou čistou a teplé jaro a léto.