Sportovní oblečení zvyšuje komfort během pohybové aktivity. Dobře odvádí pot, rychle schne, v létě chrání tělo před přehřátím, zatímco v zimě příjemně zahřeje. Mnoho lidí ale neví, jak o sportovní oblečení správně pečovat. Tím pak zbytečně zkracují jeho životnost. Přečtěte si nejdůležitější zásady, jak tyto kousky outfitu prát, aby si udržely své jedinečné vlastnosti.
1. Zcela nové oblečení patří do pračky
Mnoho z nás to dělá nejenom v případě sportovního oblečení. Nové úlovky do šatníku vypadají na první pohled čistě, tak proč si je rovnou neobléknout na sebe? Ve skutečnosti ale nezřídka ukrývají nečistoty a chemické látky z průmyslové výroby, které mohou způsobit i nepříjemnou kožní reakci.
Před používáním proto nové oblečení vždy nejdříve vyperte.
2. Oddělte ho od ostatních kousků outfitu
Pokud máte k vyprání pouze pár kusů sportovního oblečení například po návratu z tréninku v posilovně, možná vás láká hromádku jednoduše přihodit do pračky k ostatnímu prádlu. Funkční materiál je ale choulostivější a vyžaduje speciální péči. Sportovní oblečení tudíž perte vždy odděleně.
3. Nezavrhujte ruční předpírku
Jestliže vám trvá, než nashromáždíte dostatek sportovního oblečení k vyprání, neházejte je propocené rovnou do koše na prádlo. Rychlé promáchnutí v čisté vodě eliminuje vznik zápachu a sníží riziko, že se na oblečení vytvoří nevzhledné fleky od potu.
Při znečištění od krve byste měli oblečení co nejrychleji ručně propláchnout ve studené vodě. Teprve poté přichází na řadu pračka.
4. Čtěte štítky na oblečení
Bezmyšlenkovité odstřižení štítku na oblečení se nemusí vyplatit. Nejenže obsahuje údaje o složení materiálu, ale vyčtete z něj rovněž cenné informace o správné péči. Dozvíte se, na jakou teplotu daný kus oblečení prát, zda ho můžete hodit do sušičky a žehlit.
Pokud vás ale štítky na oblečení rozčilují, jednoduše si je před odstraněním vyfoťte. Kdykoliv se k nim tak budeme moci vrátit a připomenout si, jak nastavit prací program.
5. Prací prostředek střídmě, aviváž vůbec
Samozřejmostí by mělo být použití šetrného pracího prostředku bez obsahu agresivních chemických látek, které mohou způsobit ztrátu elasticity a prodyšnosti materiálu. Prací gel je rozhodně lepší volbou než prací prášek a obvykle ho stačí menší množství, než když perete běžné oblečení.
Aviváž se při praní sportovního prádla nepoužívá vůbec. Ostatně funkční materiál je sám o sobě i po vyprání příjemně měkký, navíc se většinou ani nemačká.
6. Volte odpovídající prací program
K nastavení optimálního pracího programu vás navedou informace, které obsahují štítky na sportovním oblečení. V naprosté většině případů se pere funkční prádlo při teplotě 30 °C, nanejvýš 40 °C. Také otáčky během odstřeďování by měly být nižší, zhruba v rozmezí 400 až 800.
Moderní pračky mají běžně v nabídce přímo program pro praní sportovního oblečení. Alternativou může být program určený na jemné prádlo.
7. Pozor na sušičku
Sušička prádla je obrovským pomocníkem, avšak v případě sportovního oblečení nadělá více škody než užitku. Vystavení vysokým teplotám může způsobit ztrátu jeho výjimečných vlastností, stejně jako poškození vláken a nežádoucí vytahání oblečení (například v oblasti manžet a lemů).
Sportovní oblečení se suší na prádelní šňůře nebo sušáku. Není vhodné ho sušit přímo na radiátoru a v blízkosti jiného zdroje tepla. Obvykle je však rychleschnoucí, a proto se bez použití sušičky snadno obejdete.
8. Další zásady péče o sportovní oblečení
Životnost sportovního oblečení prodloužíte, pokud ho před praním otočíte naruby a zapnete zipy či druky. Nezapomeňte prohlédnout obsah kapes, protože i obyčejný papírový kapesníček dokáže napáchat pořádnou paseku.
Sportovní podprsenky a další drobné prádlo vložte do síťové tašky na praní.