Ano, právě přišel jejich čas – svetříková móda je tu! Své oblíbené svetry nejrůznějších střihů i barev můžete slavnostně z horních polic přemístit do úrovně očí. S radostí můžete směle vyrazíte i do obchoďáků, a dopřát si další slušivý svetr do sbírky. My vám dnes poradíme, jak dopřát svetrům správnou očistu tak, aby vám i po praní vydržely stále jako nové.
Bez žmolků a vytahání? Jde to!
Svetry umí podtrhnout vaši smyslnost, ženskost, ladné křivky, a ještě vás nádherně zahřejí.
Pro to, abyste v nich vždy vypadaly báječně, je důležité správně se o ně starat. Špatná péče umí natropit pěknou neplechu od žmolků, vytahání, až po seprání.
Všechny pleteniny, od svetrů, přes šály, až po rukavice zkrátka potřebují šetrné zacházení. V prvé řadě je důležité zaměřit se na materiál, ze kterého je svetr či doplněk vyroben.
Zásady při praní vlněných svetrů:
- Vlněné svetry nikdy nevěšte. Vytahají se!
- Vlnu ždímejte jen velmi citlivě. Nejlépe ji neždímejte vůbec. Raději přebytečnou vodu ze svetru vymačkejte ručníkem a svetr následně volně rozložte na rovné místo a nechte na vzduchu uschnout.
- Zbystřete při žehlení. Důkladně pročtěte informace od výrobce a ty striktně dodržujte.
- Vlna se se sušičkou příliš nekamarádí. Pokud tedy nechcete mít svetr samý žmolek.
- Na případné žmolky použijte elektronický odstraňovač žmolků, který si s nimi skvěle poradí.
- Ovčí vlnu perte ideálně na 30 °C.
- Angorská vlna si náramně rozumí s aviváží.
- Bojíte-li se, že svůj oblíbený svetřík praním zničíte, nebojte se svěřit jej odborníkům v čistírně.
Mohér, merino nebo kašmír?
Ze všech druhů vln je ta mohérová rozhodně nejodolnější. Pro dokonalý výsledek a stálý tvar vašeho oblíbeného svetříku však ten z mohéru raději před praním namočte do mýdlových bublinek, a pak perte ve vlažné vodě v ruce.
Holdujete-li svetříkům z merino vlny, před praním je vždy obraťte naruby. Vložit je můžete bezpečně přímo do vaší pračky – vždy však zvolte adekvátní program na vlnu. A nezapomeňte používat i přípravky určené k praní vlny.
Nádherná, ale jemná na necitlivé zacházení, taková je kašmírová vlna. Do pračky kašmír rozhodně nepatří, a dokonce ani do teplé vody. Svetr z kašmíru naložte do toho nejjemnějšího a nejšetrnějšího pracího přípravku pro vlnu a do vody studené.
Ruční praní je sázkou na jistotu
Pokud se o svůj vymodlený svetřík bojíte, vsaďte na ruční praní, které je nejšetrnější. Jeho základem je vždy praní i máchání ve stejně vlažné vodě, aby nedošlo vlivem teplotních šoků k zdeformování tvaru svetru.
Jak vyprat vlněný svetr ručně?
- Napusťte si vanu, lavor nebo umyvadlo vodou o teplotě maximálně 30 °C. Rozpusťte vhodný prací prášek nebo nejlépe gelu určený pro praní vlny.
- Vložte do prací lázně vlněný svetr tak, aby byl celý ponořený.
- Nechte chvíli odmáčet.
- Pak šetrně vlněný svetr promačkávejte, aby se uvolnily nečistoty. Oděv nedrhněte ani nekruťte!
- Po vyprání svetr vymáchejte: napusťte si čistou vodu (max. 30 °C) a v ní už svetřík jen decentně proplachujte a vodu dle potřeby měňte za čistou.
- Po vymáchání ze svetru vymačkejte přebytečnou vodu: svetr zabalte do čistého ručníku a zarolujte, ručník nasaje přebytečnou vodu.
- Poté svetr položte ve vodorovné poloze na suchý ručník a nechte přirozenou cestou uschnout.
- Během sušení nezapomínejte svetr několikrát převrátit, aby mohl schnout rovnoměrně.