I když stále vládne léto a teplým dnům ještě možná neodzvonilo, už usilovně přemýšlíte nad tím, že dřív nebo později budete muset svůj zahradní bazén uložit k zimnímu odpočinku. Aby vás opět ve skvělé kondici přivítal na začátku léta, je třeba držet se rad odborníků a bazén správně zazimovat. O tom, jak to zvládnout co nejlépe, je i dnešní článek.
Zazimovat nafukovací bazén je hračka
A zvládnete ji skutečně za jedno odpoledne. Nejlepší je vybrat si prosluněný den a začít vypuštěním vody z bazénu. Následně je důležité stěny bazénu dobře očistit, nečistoty opláchnout vodou a nechat důkladně uschnout právě na sluníčku. Pokud bazén zazimujete mokrý, dost možná si jej v příštím létě rozbalíte ozdobený nevábnou plísní. Po uschnutí tedy bazén opatrně poskládejte a uložte na suché místo, nejlépe dobře chráněné před výkyvy teplot a také prachem.
Zazimování nadzemního bazénu věnujte potřebný čas i preciznost
Nadzemní bazén vyžaduje špetku více času, námahy i pečlivosti. Pravý čas k zazimování je v době, kdy se teplota večerní vody v bazénu pohybuje mezi deseti až patnácti stupni. V září si tak obvykle můžete ještě dopřávat, díky rafinovanému ohřevu vody, soukromé koupání, ale s příchodem podzimu je čas zazimovat i nadzemní bazén. Překvapí vás možná fakt, že zazimovat nadzemní bazén můžete jen s čistou vodou. Pokud se v ní vytvoří řasy či zákal, pomocí chemie se jich nejprve musíte zbavit. A až pak bazén začít zazimovávat.
Zazimování nadzemního bazénu krok za krokem
Jeli voda v bazénu čistá, zbavená plovoucích i usazených nečistot, můžete přistoupit k postupnému preciznímu zazimování:
- Propláchněte písek ve filtraci přípravkem k tomu určeným.
- Přeměřte pH vody (například pomocí testeru DUKE pH) a případně jej upravte na hodnotu 6,8 až 7,4 (použijte přípravky pH minus nebo pH plus).
- Přeměřte množství chloru v bazénu a pomocí přípravků jej případně upravte na hodnotu mezi 0,3 až 0,6 mg/l. Pokud používáte bezchlórové přípravky, tak samozřejmě množství chloru neměříte.
- Vypusťte z bazénu vodu zhruba deset centimetrů pod vratnou trysku.
- Důkladně vyčistěte stěny bazénu a to nad i pod hladinou. Můžete požít přípravek Compactal Gel.
- Vyčistěte sběrač nečistot.
- Pokud je voda v bazénu i bazén samotný čistý, je čas odpojit všechny hadice a odstranit z nich přebytečnou vodu.
- Z čerpadla filtrace vylijte přebytečnou vodu a šesticestný ventil otočte do polohy zavřeno.
- Filtraci i čerpadlo uskladněte na suchém místě, na které nemůže déšť, sníh ani mráz.
- Používáte-li solární ohřev vody, vypusťte z něj vodu a uložte tak, aby nebyl vystaven teplotám pod bodem mrazu.
- Všechny části bazénu i příslušenství ukryjte na suché místo s teplotou, která neklesne pod bod mrazu.
- Do bazénu nalijte speciální přípravek (například GUAa POOL SHOCK), který vodu přes zimu ochrání před růstem řas.
- Proti zamrznutí vody v bazénu využijte dilatační plováky, které můžete nahradit obyčejnými PET láhvemi s pískem.
- Než nastane zima a začne mrznout, můžete bazén ochránit před podzimními plískanicemi a poletujícím listím krycí plachtou.