Čističky vzduchu umí odstranit z ovzduší domácností, různé nežádoucí nečistoty, ať už jde o alergeny, mikroorganizmy, plíseň nebo prach a kouř. Fungují tak, že pomocí ventilátorů nasají znečištěný vzduch, proženou ho přes několika druhové filtry a čistý ho vrátí zpět. Jsou skvělé při alergiích ale i při vleklých nemocích dýchacích cest.
Jak vybrat čističku vzduchu a kam ji umístit?
Asi nejdůležitějším faktorem je to, jaké nečistoty by měla pohlcovat. Dále se vybírá podle velikosti místnosti, zda budete v místnosti s umístěnou čističkou spát a následně vybrat podle její hlučnosti (v noci by neměla přesahovat 30 dB), výkonu nebo spotřeby ale i kombinací filtrů. Pozornost by jste měli věnovat i tomu, zda je vhodná pro alergiky (HEPA filtr) nebo zároveň nabízí i zvlhčování vzduchu ale není pro alergiky vhodná. Čističky s funkcí ionizace navíc usnadňuje dýchání.
Čistička by neměla být umístěna na zem, k oknu nebo ke dveřím, kvůli správné filtraci. Ideální umístění je takové, kdy čistý vzduch proudí k místu, kde se zdržujete nejčastěji. Měla by být zapnuta dvě až tři hodiny denně.
Jak čističku vzduchu správně udržovat?
- Údržba by měla být prováděna jednou za 4 až 7 dní.
- Čištění se skládá ze dvou úkonů:
- Čištění elektrostatického filtru.
- Čištění ionizačních drátků.
Čištění filtrů provádíme následovně:
- Otřeme suchých hadrem, čímž filtr zbavíme nejsilnějších vrstev.
- Omyjeme vodou s mycím prostředkem.
- Necháme schnout minimálně pět hodin aby nedošlo k nevratnému poškození přístroje.
Ionizační drátky otřeme suchým hadříkem.
Pozornost věnujte nánosům z cigaretového kouře a zplodin výfukových plynů. Vytvářejí totiž na filtrech a ionizačních drátcích silný, lepivý potah.
Jak nejlépe odstranit nánosy od cigaretového kouře a výfukových plynů:
- Nejdříve filtr osprchujeme ve vaně.
- Otřeme pomocí houbičky a neabrazivního mycího prostředku.
- Znovu osprchujeme.