Jak uklidit garáž?

Často se stává, že se při pohledu na neuklizený prostor cítíme bezradní až zoufalí. Vidíme jen nepořádek a neumíme si představit, že by to někdy mělo vypadat jinak. Nebo si naopak umíme až moc dobře představit, kolik času a energie od nás bude úklid garáže vyžadovat. Proto si ze všeho nejdříve zkuste vytvořit obrázek ideálního prostoru. Kde by co mělo být, v čem by to mělo být uloženo. Jak vypadá vaše ideální garáž? Úklid garáže této své představě pak zkuste co nejvíce přizpůsobit. Popřemýšlejte, jaký nábytek byste potřebovali. Zbytečně to ale nepřehánějte, aby pro vás nebylo pořízení nového vybavení záminkou, proč úklid garáže zase o kousek oddálit. Stačí, když si uděláte alespoň základní představu.

Jak uklidit garáž?
Jak uklidit garáž?

Krabice a úložné boxy

Pro úklid garáže zcela jistě využijete různé typy krabic, krabiček, úložných boxů nebo bedýnek. Ty jsou ideální na skladování věcí, které by se vám jinam nevešly. Pořiďte si uzavíratelné boxy pro ty věci, které je potřeba ochránit před nečistotami, vlhkem či škůdci.

Naopak otevřené boxy či krabice si nechte na předměty, které potřebujete mít rychle po ruce. Na nářadí a drobnosti jako jsou hřebíky, matičky či šrouby si pořiďte speciální bedýnky. A hlavně nezapomeňte všechny neprůhledné krabice vybavit štítky nebo je popsat. Teď sice víte, co je kde uloženo, ale při své další návštěvě už si tím tak jistí být nemusíte.

Třídění věcí do krabic je skvělý způsob, jak si úklid garáže usnadnit a urychlit. Pořídíte-li si krabice v sadě, bude navíc prostor vypadat sjednoceně a na první pohled velmi příjemně. Nezanedbávejte vzhled garáže jen proto, že sem návštěvy chodí opravdu vzácně. Dobré je pořídit si také regály, kam vše umístíte. Nechce mít přeci již krásně uspořádané krabice a boxy umístěné na zemi.


Příprava na úklid

Teď už máte jasnější představu o tom, jak si úklid garáže zorganizovat, na co se připravit, co si vše rozmyslet a jaké šikovné pomocníky si připravit.

Vyhraďte si na úklid garáže dost času. Ideálně celý víkend. Připravte si všechny úklidové prostředky, které se vám budou hodit na čistění. Připravte si pytle na odpadky, úklidové náčiní a také krabice, boxy a bedýnky, do kterých budete třídit vše, co v garáži je.

Do krabic dávejte věci, které se chystáte vyhodit nebo darovat a také ty, které v místnosti necháte. Každou krabici nebo bedýnku si pro jistotu popište, abyste hned věděli, co do ní patří. V obchodech seženete nalepovací štítky, na které už jen napíšete, co potřebujete. Je dobré mít vše potřebné po ruce, abyste nemuseli nic hledat v průběhu úklidu. Zbytečně byste tím ztratili čas, který můžete využít jiným, příjemnějším způsobem.

Kde a jak začít?

Nutností číslo jedna bude místnost kompletně vyklidit. Postupujte od vchodu směrem k zadní stěně a posbírejte vše ze země. Vyhněte se tím překračování a zakopávání o různé věci. Pak postupně vykliďte všechny skříně, ponky, stoly, regály a všechny věci z nich roztřiďte do krabic.

Nakonec vyneste ven všechen nábytek a prázdnou místnost důkladně ukliďte a zbavte ji případných skvrn. Díky tomu bude krásně čistá a vy budete mít základ pro úklid garáže úspěšně za sebou.

Do uklizené místnosti nanoste zpátky nábytek a vybavení tak, jak jste si to předem naplánovali.

Pověste závěsné systémy či police, připevněte regály, smontujte ponky nebo stoly.

A úplně nakonec začněte vracet i všechny věci na své místo. Než je uložíte, pečlivě je otřete od prachu, případně vyperte nebo vyčistěte nečistoty z různých povrchů, které v garáži máte.

Odstranit byste měli i případné pavučiny nebo se zbavit plísně a různých hlodavců. Zvažte proto rozmístění pastiček.

Ukládání věcí do regálů

Do regálů patří všechny ostatní věci, které vám před garáží zůstaly: obuv, hračky, žárovky, prací prostředky, kabely a cokoliv dalšího.

Drobnější předměty dejte do krabic podle jejich účelu a sezóny.

Nafukovací matračky do bazénu oddělte od zimního vybavení, vánoční ozdoby i jiné věci, které máte uloženy v garáži si také zaslouží samostatné uložení. Vždy si je označte štítkem s jasnou informací, co jste do nich uložili.

Do nejnižších pater pak uložte objemná a těžká břemena.

A co se skvrnami v garážích?

Níže popsané rady působí na olejové a jiné v garáži vyskytující se skvrny.

Coca-Cola 

  1. Nalijte nápoj na potřebnou oblast a nechte přes noc působit.
  2. Následující den podlahu opláchněte vodou.
  3. Protože musíte nechat Coca-Colu působit delší dobu, nehodí se tato metoda pro čištění šikmých ploch a velkých skvrn. 

WD-40  

  1. Použijte podobnou metodu jako u Coca-Coly.
  2. Naneste dostatečné množství přípravku WD-40 na čištěné místo a nechte ho působit přes noc. 

Čisticí prostředek 

Kartáč s tvrdými štětinami pomůže odstranit nejhorší skvrny v kombinaci s pěnou – ideálně teplou směsí mýdla a vody nebo pracího prostředku. V závislosti na hrubosti čištěné plochy může být účinnější drátěný kartáč. 

Čistič trouby

  1. Nalijte na olejovou skvrnu dostatečné množství přípravku a  nechte působit nejméně 25 minut.
  2. Poté povrch dobře opláchněte a máte hotovo.

Kočičí stelivo

Pokud máte v garáži čerstvou olejovou skvrnu, můžete ji co nejvíce eliminovat tím, že ji ještě začerstva posypete stelivem pro kočky.

  1. Nalijte na něj dostatečné množství rozpouštědla a nechte působit.
  2. Po uplynutí 20 minut, stelivo jednoduše odstraňte a skvrnu dočistěte s pomocí návodů výše.

Pokud doma stelivo pro kočky nemáte, skvěle se k tomu hodí i jemné dřevěné piliny.

Nyní už máte nastíněn celý postup při úklidu garáže a my věříme, že to s ním půjde jedna báseň. Důležité je mít plán a dostatek času na realizaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru