Jak vyčistit dřez z granitu tak, aby se nepoškodil materiál. To je častou otázkou zákazníků, kteří se rozhodnou pro tento moderní druh dřezu. Granitový pomocník je velmi odolný, avšak nevydrží úplně všechno. Pokud si chcete udržet váš dřez jako nový po desetiletí, víme jak na to. Přečtěte si naše tipy a ušetříte si práci i peníze!
TIP: Přečtěte si také, jak vyčistit nerezový dřez.
Čím granitové dřezy čistit a čím ne?
Co se vám rozhodně bude hodit:
- Jemný hadřík.
- Houbička na nádobí.
- Čistící prostředek:
- Speciální přípravek pro čištění granitových dřezů (např. Teka čistič tekutý pro granitové dřezy a sklokeramické desky 200 ml).
- Běžný přípravek na mytí nádobí.
- Přípravek určený na odstranění vodního kamene. Nebo ocet či citronová šťáva.
Co určitě nepoužívat:
- Drátěnku.
- Hrubou houbičku či hadřík s drsným povrchem.
- Hrubé kartáče.
- Ředidla a kyseliny.
- Pozor také na čističe odpadu, které obsahují hydroxid sodný (čističe odpadů apod.)
- Přípravky s obsahem chloru/chlornanu sodného (Savo apod.)
- Koncentrované bělící prostředky.
Jak pečovat o granitové dřezy?
Pokud se ve vašem oblíbeném prostoru usadily nečistoty, mastné skvrny či pouze zaschlá voda, existuje více řešení. V mnoha případech stačí vzít papírovou utěrku či hadřík a prostory důkladně otřít.
Použitou houbičku nebo hadřík je nutné vyprat nebo vyměnit, protože může obsahovat spoustu bakterií.
Pokud se vám nadále nezdá čistý, můžete sáhnout po troše octu a smíchat ho s vodou. Nečistoty půjdou snáze odstranit.
Citronová šťáva má obdobné vlastnosti, někdy dokonce i dokonale nahradí chemické přípravky. Navíc vás potěší její příjemná vůně.
Postup při čištění:
- Zmapujeme si závažnost a rozsah nečistot.
- Vytřeme dřez do sucha.
- Využijeme jeden z vhodných čistících přípravků (Teka čistič tekutý pro granitové dřezy a sklokeramické desky 200 ml). Nebo použijeme už výše zmíněný ocet nebo citronovou šťávu.
- Naneseme na houbičku či hadřík a jemně čistíme. Pokud nečistoty nelze odstranit, můžeme přitlačit.
- Opláchneme teplou vodou.
- Dřez vytřeme znovu do sucha.
Jaké přípravky lze zakoupit za účelem čištění granitového dřezu?
Vše záleží na rozsahu znečistění.
V nejlehčích případech postačí běžný přípravek na mytí nádobí. Na granitu neponechává skvrny – v tom tkví výhoda materiálu.
Také vám dobře poslouží speciální přípravek pro odstranění nečistot (Teka čistič tekutý pro granitové dřezy a sklokeramické desky 200 ml) nebo tekutý písek, který je dostupný i v běžné drogerii.
Na trhu se objevují i čistící pasty, které lze využít, ty poskytují materiálu ochranný film.
Také je nutné podotknout, že každý přípravek má uveden dle zákona na etiketě přesné složení a vhodnost pro konkrétní povrchy. Určitě tyto údaje sledujte. U extrémně silných prostředků nezapomeňte využít ochranné rukavice.
Jak vyčistit z granitového dřezu vodní kámen?
Vodní kámen je problém spousty domácností. V prostředí, kde protéká nebo se udržuje voda, se vytvoří snadno. Je to způsobeno uvolňováním vápníkových solí z vody. Problémem je také středně tvrdá nebo vyloženě tvrdá voda. Lze ji však změkčit různými přípravky.
Jemný vodní kámen poznáte podle bílého povlaku na dně a bocích uvnitř nádoby.
Vodní kámen čistěte raději přírodními prostředky, jako například pomocí octa nebo citronové šťávy (stačí i rozkrojený citrón) či tekutého písku.
Speciální čističe na vodní kámen mají často na obalu uvedenu informaci, že se jimi nedoporučuje čistit granit, takže takové čištění je s rizikem.
Pokud je však vodní kámen žlutý až hnědý, jedná se o těžší formu a zde už zabere pouze silnější chemický prostředek a značná dávka trpělivosti.
Prevence před znečištěním a poničením granitu
Jste z neustálého čištění otrávení?
Zaměřte se na prevenci:
- Nenechávejte uvnitř odložené nádobí, především to použité.
- Při každém využití a pouštění vody utřete dřez do sucha.
- Pozor na ostré předměty – nože, vidličky a také na těžké hrnce a pánve.
- Nepoužívejte při čištění drátěnky ani jiné drsné povrchy.
- Nepoužívejte kyseliny ani ředidla. Jsou příliš agresivní a mohlo by dojít k poškození materiálu.
Pokud vlastníte dřez s odkapávačem, pro tento doplněk platí obdobná pravidla při prevenci i čištění. Odkapávač slouží k odložení nádobí, ale měli byste myslet na to, aby zde nezůstávalo příliš dlouho – především to mokré. Odkapávač je nutné též utírat suchým hadříkem.
Odolnost granitu
Granitový materiál je obecně velmi odolný. Skládá se z pryskyřice, jenž obsahuje částečky kamínků. Obsahuje veliké procento žuly a také přírodní písky. Ty zajišťují velmi vysokou odolnost proti chemickým látkám, nárazům, škrábancům a vysokým teplotám.
V dnešní době se jedná o moderní a velmi vkusný materiál s dlouhou životností. A tu prodloužíte právě díky správné péči.
Pokud chcete pro svůj oblíbený prostor pouze to nejlepší, zaměřte se tedy nejen na správný postup při odstraňování nečistot, kapek vody a vodního kamene, ale také na prevenci. Po přečtení našeho článku jste jistě moudřejší a o krok blíže dokonale čistému dřezu.
Jaký z našich tipů se vám osvědčil nejvíc?
Budeme rádi, když nám v komentářích napíšete, jak se vám čištění povedlo!
TIP na profesionální přípravky pro čištění v kuchyni
Přípravek Cleamen 210 gastron 1 l odstraňuje nečistoty a mastnotu ze všech druhů povrchů v kuchyni včetně nerezových a laminátových povrchů. Má silný odmašťovací efekt, takže s ním vyčistíte i digestoře.
Připáleniny na sporáku nebo troubě odstraníte přípravkem Cleamen 240 na trouby a grily 1,1 kg.
- Přípravek můžete aplikovat při silném znečištění neředěný nebo v případě běžného znečištění jej zřeďte dle návodu na etiketě.
- Naneste přípravek Cleamen 210 gastron 1 l ze vzdálenosti asi 20 cm na čištěný povrch. Můžete použít i zpěňovač, který z tekutého prostředku vytvoří pěnu, která na povrchu působí delší dobu a nestéká ze svislých ploch.
- Nechte chvíli působit.
- Poté setřete rozpuštěné nečistoty mikrovláknovou utěrkou.
- Na houževnaté nečistoty a mastnotu můžete použít kartáček nebo čistící ruční pad (abrazivní horní vrstva mycích houbiček na nádobí).
- Povrch omyjte čistou vodou.