Jak vyčistit kotel?

Pořízením kotle na tuhá paliva starosti nekončí – pravidelné čištění kotle je důležitou součástí jeho údržby, jen tak vám bude dobře a dlouho sloužit. Ale bát se toho nemusíte, poradíme vám, jak na to, stačí číst dál.

Jak vyčistit kotel?
Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Čištění kotle nepodceňujte

Při používání se kotel zanáší, proto je čištění kotle nezbytností. Usazuje se zde dehet a saze, které se kumulují mezi deskami výměníku a ubírají prostor pro proudění ohřátého vzduchu. Tím se snižuje tah a zároveň účinnost jak vytápění, tak ohřevu vody. Pravidelným čištěním nejen že opět zvýšíte účinnost, ale prodloužíte životnost kotle a snižujete množství spotřebovaného paliva.

TIP: Čištění kotle provádějte vždy v době, kdy není v provozu a je chladný, bez doutnajícího paliva.

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Na řadu přichází otázka, jak vyčistit kotel na tuhá paliva. Skvělým pomocníkem jsou krom škrabky různých velikostí a kartáče na čištění kotle také průmyslový vysavač či vysavač popela a v neposlední řadě také svítilna.

  1. Nejprve vyčistěte rošt a výměník, vysypte popel.
  2. Pusťte do čištění vnitřních stěn přes přikládací dvířka – využijete nejprve škrabku, kterou odstraníte nánosy, a následně ocelový kartáč na čištění kotle. Následně smetákem veškerý prach i saze omeťte nebo vysajte.
  3. Poté otevřete otvory na čištění a vyndejte šamotové cihly. Opět odstraňte usazený popel a prach. V případě kotle s automatickým čištěním stačí nadzvednout rošt hořáku a metličkou popel oprášit. Opět vysypte popelník.
  4. Máte-li kotel na pelety, věnujte pozornost hořáku a jeho řádnému vyčištění, a to alespoň dvakrát do roka. Nezapomeňte také na vyčištění násypky – tady stačí otevřít čisticí otvory a vybrat nahromaděné piliny.
  5. Kotle s fotosenzorem vyžadují krok navíc právě v čištění fotosenzoru. Jde o zhruba  5 cm dlouhý váleček, která najdete v tělese hořáku směrem k plameni. Fotosenzor vyšroubujte a otřete hadříkem.
TIP: Máte automatický kotel a indikátor teploty na hořáku a v komíně? Vyšší hodnoty oproti doporučeným jsou obvykle známkou roštu nebo výměníku, které je potřeba vyčistit.

Topná sezóna skončila? Kotel důkladně vyčistěte

Jakmile skončí topná sezóna, měli byste čištění kotle provést důkladněji. Důležitá je zejména každoroční revize spalinových cest, jejíž součástí je i kontrola připojení kotle na komín. I komín samotný musí projít kontrolou kominíka s oprávněním. 

Čištění kouřovodu ale můžete provést sami, je to jednoduché. Za kotlem na kouřovodu najdete vymetací otvor, díky kterému toto místo snadno vyčistíte, nesmíte ho ale odpojit. Sundejte všechny odnímatelné části a vyčistěte je. Potom ručním kartáčem vyčistěte kouřovod až tam, kam vám to kartáč, ruce i kouřovod dovolí.

Jak často čištění kotle provádět?

Důležitá je při čištění kotle zejména pravidelnost. Intervaly čištění se odvíjí od typu kotle, kvality spalování a také od druhu a kvality používaného paliva. S některými kotli to můžete mít dokonce ještě jednodušší díky automatickému čištění, tam se intervaly čištění kotle prodlužují. Konkrétní údaje k vašemu kotli byste měli najít v dokumentech od výrobce, obvykle jsou doporučení následující:

  • 1 x týdně vyčistěte popelník a rošt hořáku
  • 1 x měsíčně věnujte péči také výměníku kotle a kontrole spalování
  • 1 x za 3 měsíce zkontrolujte těsnost dvířek a vyčistěte celý hořák
  • 1 x ročně se pusťte do čištění podavače, násypky i kouřovodu a komína

Jak vyčistit kotel od dehtu?

Často vyvstává také otázka, jak vyčistit kotel od dehtu. Protože dehet nelze odstranit mechanicky pomocí škrabky a kartáčů, musíte na něj jinak, a to vypálením. Kotel roztopte na vysokou teplotu – na přívodu topné vody byste měli dosáhnout zhruba 90 °C. Hodí se pro to palivo s vysokou výhřevností, např. tvrdé suché dřevo, černé uhlí, koks. Dehet při této teplotě vypalujte několik hodin v závislosti na jeho tloušťce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru