Jak vyčistit krbová kamna?

Krbová kamna nejsou pouhým zdrojem tepla, ale představují vizuálně atraktivní prvek interiéru, který mu propůjčí působivou a příjemně hřejivou atmosféru. Aby ale krbová kamna správně fungovala, potřebují pravidelné čištění a údržbu. Patřičná péče zvýší i jejich bezpečnost a prodlouží životnost.

Jak vyčistit krbová kamna?
Jak vyčistit krbová kamna?

Jak na údržbu a čištění krbových kamen

O krbová kamna je třeba se pravidelně starat. V opačném případě mohou ztrácet účinnost a tah, špatně se roztápí, začnou zapáchat a v krajním případě může dojít až k ohrožení bezpečnosti a požáru.

Než se do čištění krbových kamen pustíte, pamatujte na důležitou zásadu, že se vždy čistí až po úplném vychladnutí.

1. Krbová vložka (vnitřní část kamen)

Odstraňte popel a nespálené kousky uhlíků. K tomu se vám bude hodit krbová lopatka se smetáčkem a kovová nádoba na vynášení. Popel patří do směsného komunálního odpadu, ale zásadně pouze vyhaslý a studený. Pokud máte zahrádku, využijete ho i jako výtečné hnojivo bohaté na minerální látky.

Při častém používání krbových kamen uplatníte také vysavač na popel, který krbovou vložku efektivně vyčistí, aniž by se její obsah rozvířil do místnosti. Nikdy však nepoužívejte běžný vysavač, ten nemá filtr, který by zadržel popel a může tak dojít až ke zničení motoru. Navíc i ve zdánlivě vychladlém popelu se mohou objevit horké kousky a na to není běžný vysavač narozdíl od vysavače popela upraven.

2. Kouřovod a komín

Pro bezpečnost a správný tah krbových kamen má stěžejní význam dobrý stav spalinových cest.

K dostání jsou chemické čističe, které způsobí zkřehnutí sazí a dalších nečistot z kouřovodu a komínu. Tím dojde k jejich uvolnění a spadnutí do topeniště, které pak už stačí jednoduše vyčistit obvyklým způsobem. Pří významnějším znečištění a do větších otevřených krbů lze použít tzv. čistící poleno. I ono odstraňuje saze a dehet prostřednictvím chemické reakce.

Svůj význam má také mechanické vyčištění kouřovodu, které se provádí komínovou štětkou. Snadný přístup umožňuje vymetací otvor nacházející se přímo v kolenu kouřovodu.

Kromě čištění krbových kamen je nutné provést 1 až 3 x ročně kontrolu a čištění spalinových cest. Zákonem požadovaná četnost kontrol a čištění přitom závisí na typu a výkonu zdroje vytápění a na tom, zda je v provozu sezónně nebo celoročně.

Krbová kamna
Krbová kamna

2. Vnější plocha kamen

I povrch krbových kamen se vyplatí udržovat v čistotě, a to nejen z estetických důvodů. Usazené vrstvy prachových částic by se mohly vířit po místnosti a při provozu se začít přepalovat.

Prach stačí pravidelně stírat navlhčenou utěrkou z mikrovlákna s trochou saponátu. Pro vyčištění povrchu od usazených zplodin a odolné špíny se ale již vyplatí sáhnout po speciálním čisticím prostředku, který je určený přímo na krbová kamna.

Některé přípravky mají i renovační vlastnosti, kdy kromě odstranění usazenin obnovují původní vzhled kamen. Intenzivní černou barvu navrátí kovovým částem černidlo na kamna, které dokonce dokáže překrýt škrábance a další drobná poškození.

3. Krbové sklo

Přestože je krbové sklo odolné a žáruvzdorné, nedoporučují se používat k jeho čištění agresivní a silně abrazivní prostředky. Ty by mohly jeho povrch poškodit.

Pokud vaše krbová kamna nedisponují samočistící funkcí, je nejvhodnější je zvolit přímo čistič krbových skel ve formě rozprašovače nebo gelu. Ten nečistoty rozpustí, a proto není nutné sklo mechanicky drhnout. Za pozornost stojí také houbička na čištění krbových skel, se kterou se pracuje suchou cestou, aniž by způsobila poškrábání povrchu.

Tipy, jak udržovat čistotu krbových kamen a okolí

  • Vznik nečistot eliminuje používání výhradně dobře vyschlého dřeva.
  • Kvůli bezpečnosti a snadnému úklidu zvolte vhodný podklad do okolí krbových kamen (dlažba, kámen, plech, sklo).
  • Lopatku a smetáček nenechávejte volně ležet, pořiďte jim držák nebo nádobu.
  • Také třísky můžete skladovat například v proutěném koši, omezíte tím vznik nepořádku.
  • Pravidelně uklízejte okolí krbových kamen.
  • Čistotu udržujte průběžně a minimálně 2 x ročně se zaměřte na důkladné vyčištění a celkovou údržbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru