Jak vyčistit laminátovou podlahu?

Jak vyčistit a udržovat laminátovou podlahu? Jak postupovat a jaké čistící prostředky a pomůcky použít? Jak zabránit bobtnání a vzdouvání spár mezi lamelami? Údržba a čištění laminátových podlah má svá specifika, na která je třeba pamatovat. Pokud je budete dodržovat, vaše laminátová podlaha vám vydrží v dobrém stavu velmi dlouho.

Použijte čistič na dřevěné a laminátové podlahy:


Na co nezapomenout při údržbě laminátových podlah?

  • Před vstupem do místností s položenou laminátovou podlahou umístěte čistící zóny (buď čistící rohože nebo alespoň kobercové běhouny) na délku 3 až 4 kroků (2 až 2,5 m), které zbaví naši obuv nečistot a drobného písku, který by mohl poškodit povrch podlahy,
  • vlivem vlhkosti dochází u laminátových prvků podlah k jejich objemovým změnám, při nízké vlhkosti vzduchu dochází u prvků podlah k jejích smršťování a zvětšování spár naopak při vyšší vlhkosti vzduchu dochází k bobtnání dřeva, proto by prostory s laminátovými podlahami měly mít při obvyklé teplotě obytných prostor 21-22 °C relativní vlhkost vzduchu mezi hodnotami 50-60 %, proto se doporučuje v těchto prostorách udržovat správnou vlhkost vzduchu pomocí vytápění, zvlhčovačů nebo odvlhčovačů, klimatizace apod.,
  • při čištění by nemělo dojít k nadměrnému a dlouhodobému působení vody, odstranění nečistot by mělo probíhat pokud možno co nejvíce suchou cestou, případně čistícími pomůckami pouze navlhčenými v čistících roztocích, v žádném případě neponechávejte na povrchů laminátových podlah mokré louže apod.,
  • veškerý nábytek (židle, stoly, kontejnery…), se kterým se bude po laminátové podlaze pohybovat, opatřete vhodnými kluzáky nebo kolečky určenými právě pro použití na tvrdých laminátových podlahách, předejdete tak vzniku rýh a škrábanců.
Čištění laminátové podlahy
Čištění laminátové podlahy

Jak postupovat při čištění laminátových podlah?

Pro běžné čištění laminátových podlah se používá přípravek Dr. Schutz Přípravek na čištění laminátu 750 ml.

Vytvoříme čistící roztok zředěním čistícího přípravku s vodou v poměru 1:200 (50 ml na 10 litrů vody). Dobře vyždímaným mopem v tomto roztoku poté vytíráme podlahu.

Dáváme pozor, aby zejména v okolí spár nezůstávaly loužičky vody, protože by mohlo dojít k zatečení vody do spár a k bobtnání laminátových lamel.

K běžnému pravidelnému čištění laminátových podlah lze použít i čistící přípravek Dr. Schutz Spraymax – pro běžné čištění 1L ve spojení s mopem Leifheit Easy Spray XL podlahový mop s rozprašovačem, který má vestavěný sprejový zásobník na čistící roztok.

Jak odstranit houževnaté skvrny z laminátové podlahy?

Hůře rozpustné skvrny, mastné skvrny, rýhy od obuvi apod. odstraníme neředěným Dr. Schutz Přípravek na čištění laminátu 750 ml, který naneseme na nečistotu například pomocí mikrovláknové utěrky, a poté rozpuštěné nečistoty setřeme mopem nebo navlhčenou utěrkou. Poté místo ještě přečistíme mopem nebo utěrkou navlhčenou v čisté vodě.

Houževnaté skvrny nebo zbytky lepidel odstraníme pomocí přípravku Dr.Schutz univerzální odstraňovač skvrn CC Elatex 200 ml. Naneseme na savou utěrku odstraňovač skvrn a jemně vtíráme do skvrny, dokud nedojde k jejímu rozpuštění. Nebo můžeme přípravek pomocí rozprašovače nanést na skvrnu přímo. Po rozpuštění nečistoty odsajeme utěrkou a místo přetřeme utěrkou nebo mopem navlhčeným v čisté vodě.

Jak vyčistit laminátovou podlahu?
Jak vyčistit laminátovou podlahu?

Jak ošetřit spáry v laminátové podlaze?

Ošetření spár omezí možnost bobtnání laminátových desek v místě podélných i příčných spár vlivem vlhkosti a vody.

Toto ošetření není vhodné pro laminátové podlahy s deskami se sraženou hranou nebo V-hranou.

Před impregnaci musí být laminátová podlaha důkladně vyčištěná a suchá.

Na impregnaci použijeme přípravek Dr. Schutz CC-Přípravek na impregnaci spár 250 ml. Přípravek nalijeme na podlahu a pružnou gumovou stěrkou ji důkladně roztíráme po podlaze a zapracováváme do příčných i podélných spár. Přípravek poté z takto ošetřené plochy stahujeme a ihned důkladně ošetřené místo čistíme od zbytků přípravku savou hadrou nebo papírovou utěrkou.

Práce se doporučuje provádět ve dvou lidech, jeden nanáší a zapracovává stěrkou impregnační přípravek do spár a druhý očišťuje ošetřenou plochu savou hadrou od zbytků přípravku.

Po zaschnutí (cca 30 minut) plochu přeleštíme měkkou hadrou umístěnou na mopu, u větších ploch použijeme jednokotoučový stroj s leštícím kotoučem. Po dalších 3 až 4 hodinách celou plochu opět přeleštíme jemným bílým padem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru