Znáte někoho, kdo si od moře nedovezl ani jeden kousek mušle? Já ne. Koneckonců, mušle mohou být krásným, levným suvenýrem nebo upomínkou na příjemně strávený čas u moře. Co ale dělat, když si s mušlí domů přivezete i jeho napůl vařeného obyvatele? Mušle začne opravdu výrazně páchnout. Sestavili jsme prověřené a hlavně úspěšné návody, se kterými čištění hravě zvládnete.
Co vlastně mušle je?
Mušle, škeble, lastura, chcete-li odborně, valva. Jde vlastně o část těla mořských živočichů, měkkýšů. Je tvořena především uhličitanem vápenatým, který měkkýši vylučuji a vytvářejí si tím pevný obal k ochraně svého měkkého těla. Výsledkem jsou pak různorodé tvary mušlí.
Jaké mušle (ne)sbírat?
Při sbírání mušlí byste měli mít na paměti, že mušle a různé lastury a ulity jsou ochranné schránky mořských tvorů. Proto nesbírejte kvanta, ale vyberte jich opravdu jen pár a hlavně těch prázdných.
Různě točené lastury jsou sice jedny z nejkrásnějších ale také velice důležitých pro mořský ekosystém, protože jsou domovem pro raka poustevníčka. Jakmile mu je dosavadní ulita malá, opustí ji a najde si větší, původní obsadí jiný. Jde tedy o koloběh.
Proto poučte i děti, aby se mušle zbytečně neničily a ony tak mohli dál sloužit svému účelu.
Čištění mušlí
Při čištění mušlí rovnou zapomeňte na ocet nebo různé kyseliny, které některé návody na čištění mušlí obsahují. Ocet nebo kyselina totiž povrch mušlí nevyčistí. Pouze ho naleptají a poškodí, takže se vám taky může stát, že se vám mušle po čase zcela rozpadne.
Čištění mušlí nebo lastur a ulit se zbytky organických látek
Stát se to může. Dovezete si domů pár krásných kousků, které však obsahují zbytky mrtvého živočicha. Takové poklady ale velmi často a silně zapáchají, proto je důležité ze všeho nejdříve dokonale odstranit všechny organické látky. To je totiž hlavním důvodem zápachu. Lze tak učinit hned několika způsoby.
Mraveniště a zakopání pod zem
Mnoho lidí doporučuje položit mušle k těsné blízkosti mraveniště. Je to sice zdlouhavé ale zaručené. Mravenci se totiž skvěle postarají o to, aby v mušli či lastuře nezbyl ani kousek ničeho organického. Další doporučují zakopat poklady pod zem (nejméně 20 cm, aby vám je menší zvěř nevyhrabala). Jde o stejný princip jako u mravenců. Zbytky organických látek v mušli se v zemi rozloží a různí brouci se postarají o zbytek. Pokud máte tu možnost, určitě ji vyzkoušejte. Pokud nemáte, vyzkoušejte další postupy.
Zmrazení
Mušle vložte do plátěného pytlíku a vložte je do mrazničky. Mušle nechte v mrazáku několik hodin. Tím, že mušle zmrzne, zmrzne i její případný zbytek živočicha uvnitř a vy ho snadno vyndáte pomocí drátku.
Vyvaření mušlí
Při tomto postupu toho moc potřebovat nebudete. Pouze hrnec a vodu. Tu jednoduše přiveďte k varu a opatrně do ni mušle vložte. Nechte je ve vroucí vodě maximálně pět minut, jinak vzniká vyšší riziko poškození povrchu mušle. Po pěti munách vodu vypněte, odstavte a nechte je ve vodě až do úplného vychladnutí. Zamezíte tak teplotnímu šoku a opět se vyhnete popraskání mušlí. Poté už zbytky živočicha snadno vyndáte.
Mikrovlnná trouba
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob čištění organických látek v mušlích je mikrovlnná trouba. Mušle do ní vložte na cca 20 sekund. Zbytky poté jednoduše vytáhněte. Je lepší vytahovat maso ještě teplé, protože po vychladnutí ztuhne a vytahuje se obtížněji.
Vyčištění povrchu mušlí od ostatních nečistot a usazenin
Mušle máte nyní prázdné a tedy připravené k odstranění ostatních nečistot. Důležité je odstranění periostraka. Jde o organickou rohovitou hmotu, kterou se některé druhy maskují, nebo chrání před poškozením. Tuto vrstvu jde poměrně snadno odstranit pomocí chlorového bělidla. Další vrstvou, kterou budeme z mušlí chtít odstranit je vápenatá vrstva. Ta už půjde odstranit podstatně hůře. V muzeích, vědeckých ústavech nebo v profesionálních zařízeních se vápenité nánosy odstraňují pomocí ultrazvukových vrtaček, které doma běžně nikdo nemá. V tomto případě tak nastává asi nejobtížnější část.
Chlorové bělidlo k odstranění organické rohovité hmoty
- V kbelíku si smíchejte vlažnou vodu s chlorovým bělidlem, například Savem v poměru 1:1.
- Mušle vložte opatrně do lázně a nechte je hodinu namáčet. Dobu nepřekračujte, vyhnete se riziku poškození.
- Po uplynutí této doby vyčistěte zbytky kartáčkem a dobře opláchněte.
- Na závěr nechte mušle dobře oschnout a poté je natřete obyčejným parafínem, který se dá běžně zakoupit v lékárně. Předejdete tak vysychání a popraskání perleťové vrstvy mušle.
Savo se v žádném případě nedoporučuje na mušle nebo lastury, které žádné periostrakum nemají.
Odstranění vápenaté vrstvy z mušlí a lastur
- Připravte si misku s teplou vodou, ocelový kartáček, preparační jehlu a parafín.
- Pomocí ocelového kartáčku a preparační jehly opatrně odstraňujte vápenaté nánosy. Půjde vám to lépe, pokud budete při čištění mušle namáčet do vody. Tento způsob je sice náročnější na čas ale rozhodně je tím nejbezpečnějším a nejúčinnějším.
- Na konec mušle opláchněte v čisté vodě, osušte a ošetřete je parafínem.
Všechny mušle po čase ošetřujte parafínovým olejem. Tento olej chrání mušle před zvětráváním a vám tak vydří o mnoho déle. Mušle nikdy nepřetírejte žádným lakem, poškodíte je!
Čištění je u konce, závěrem je ale nutno říci, že ne všude je sbírání mušlí a jejich vývoz povolen. Například Chorvatsko považuje mušle za součást národního bohatství a jejich vývoz vás může stát nemalé peníze.