Jak vyčistit piercing?

Moderní člověk se nebojí zdobit tetováním nebo piercingem. Oblíbené jsou zejména u mladé generace, která se ráda odlišuje. Abyste s piercingem neměli zbytečné starosti, je třeba se o něho starat. Přece jen je v blízkém kontaktu s tělem a může působit i jako vstupní brána pro infekci. Zamezí tomu jen důsledné čištění.

Jak vyčistit piercing?
Jak vyčistit piercing?
Tommy T, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Péče o čerstvě nasazený piercing

Když je piercing aplikován, obvykle je schovaný pod krycí náplastí. Tu je třeba po příchodu domů dát pryč a nechat k piercingu volný přístup vzduchu. Zároveň však bude nutné ho začít dezinfikovat, a to nejlépe po 3 až 4 hodinách od aplikace.

Okolo piercingu se vytvoří tkáňový mok nažloutlé barvy, který se před dezinfekcí odstraňuje pryč. Nejlépe vatovým tamponem namočeným v solném roztoku, který má antibakteriální účinky. Pomůže i teplá voda. První měsíc od nasazení ozdoby ji ošetřujte 2 až 3krát denně. Vhodnější je to však po celou dobu tvorby tkáňového moku.


Vybíráme čisticí prostředky

Je třeba zmínit, jakou dezinfekci zvolit. Základem je, že by neměla obsahovat alkohol a zapomeňte i na použití peroxidu vodíku, který by omezil růst nových buněk. Na čerstvě nasazený piercing nepoužívejte ani mastičky typu Framykoin, pudr či zásyp. S klidem lze tedy použít:

  • antibakteriální mýdlo – značky Protex, SAFEGUARD, LIFEBUOY, Betadine (nejlépe bez barviv)
  • solný roztok vyrobený doma z 1 dcl vody a půl lžičky soli bez jódu.

Jak vyčistit piercing v ústech?

V tomto případě není vůbec na škodu po aplikaci piercingu ústní dutinu pravidelně dezinfikovat ústní vodou. Sáhnout můžete po značce Easypiercing, která má výborné antibakteriální, antifungální a hojivé účinky. Před každým použitím ústní vody si pečlivě vyčistěte zuby.

Hojení čerstvě nasazeného piercingu v ústech urychluje i použití ústního dezinfekčního spreje značky ProntoLind, který neobsahuje alkohol ani jiné škodlivé přísady. Výborně proniká i do špatně přístupných míst v ústech, odkud vyžene všechny nečistoty.

Pravidelná péče o piercing

Už jsme si řekli, že piercing se rád stává zdrojem infekce. Je to tak jednoduché. Stačí, aby na něm ulpěly bakterie a jiné nečistoty a problém je na světě. Aby nedocházelo ke zbytečnému hnisání, je nutná pravidelná péče o piercing, ať je umístěný v kterékoliv části těla. Věnovat byste mu měli čas každý den. Vaše nevšední ozdoba si to zaslouží a vy také. Určitě nechcete skončit v péči lékařů se zanedbanou infekcí v okolí piercingu.

Čistota – půl zdraví

Základem péče o piercing je teplá voda a sprchování, případně mytí už zahojeného piercingu. Ideální je tak dvakrát denně, ale ne více, aby nedocházelo k podráždění pokožky. Vhodné je mytí po intenzivní fyzické zátěži, kdy je předpoklad, že se hodně zpotíte. A pot může být nositelem bakterií, které by v okolí piercingu mohly udělat neplechu. Při mytí piercingu používejte mýdlo.

I v případě pravidelného čištění piercingu je možné využít různé čisticí prostředky. Dobré zkušenosti jsou s:

Ve výbavě toho, kdo má na sobě piercing, by mohla být i gáza Easypiercing na jeho čištění. Je to pohotové řešení, protože gáza je uzavřena ve sterilním obalu. Je tedy možné si ji dát třeba do kabelky či batohu a v případě potřeby použít.

To samé platí pro čisticí gel ProntoLind, jenž je možné aplikovat tehdy, když piercing nemůžete vyčistit jiným způsobem – například tehdy, když se pohybujete na dlouhodobějším treku v přírodě a vidina teplé vody a sprchování je v nedohlednu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru