Jak vyčistit prsten?

Prsteny jsou velmi oblíbené šperky. Mezi nejčastější materiály, ze kterých se vyrábějí, jsou zlato, stříbro nebo chirurgická ocel. Časem může šperk ztratit na své kráse, pak je potřeba jej vyčisti. Pokud nechcete chodit do zlatnictví, můžete si zkusit vyčistit prsten doma. Jak tedy vyčistit prsten zlatý, stříbrný nebo z chirurgické oceli?

Jak vyčistit prsten?
Jak vyčistit prsten?

1. Jak vyčistit zlatý prsten?

Zlato patří mezi oblíbené kovy, co se špeků týká. Je odolné a volit můžete šperky ze zlata žlutého, bílého nebo růžového. Jak se starat o prsteny ze zlata? Lehké čištění je vhodné provádět každý měsíc. Jen tak vydrží jejich krása a lesk dlouhou dobu. Některé aktivity nejsou pro zlato vhodné, mohly by zlatý prsten poškodit. Ideální je, je v tomto případě, sundat a uložit do šperkovnice.

Kterým aktivitám se vyhnout:

  • činnosti vyžadující používání chemikálií
  • sportovní aktivity
  • plavání v bazénu
  • lázeňská péče spojená s minerální vodou
  • hrubé práce manuálního charakteru
  • práce, kde se obecně objevuje špína

Základní pomůcky pro čištění zlatých prstenů

Pro čištění zlatých prstenů si vystačíte i s drobnostmi, které máte doma:

  • Bavlněné hadříky

S těmi vystačíte na drobné vyleštění prstenů, které jsou v dobrém stavu. Můžete si zakoupit speciální hadříky napuštěné roztokem určené právě pro leštění kovů.

  • Speciální leštící roztok, pěna nebo krém

Tyto přípravky jsou k sehnání, ve většině případů, v klenotnictví. Roztok se používá společně s hadříkem, na pěnu a krém lze použít i drobný kartáček.

  • Mýdlo

Oproti klasickým saponátům šperky neničí. Postačí je opatrně, namydlit a následně pečlivě umýt pod horkou, tekoucí vodou. Následně je potřeba je nechat uschnout na místě, kde nebudou sluneční paprsky.

  • Ultrazvuková čistička

Vyčistí šperky důkladně a do hloubky. Všechny záhyby a vzorky vyčistí dokonale a do ultrazvukové vlny.

TIP: Přečtěte si, jak vyčistit šperky ze zlata.

Jak na zlaté prsteny s drahokamem?

Tady je potřeba při čištění velká opatrnost. Kameny jsou totiž velmi náchylné na poškození. Pokud máte prsteny s drahokamem, raději jejich čištění přenechejte odborníkům.

Jak předcházet černání zlata?

Černání způsobuje vyšší oxidace. Také závisí na druhu slitiny. Zlaté prsteny se většinou vyrábějí ze zlata o ryzosti 14 karátů.

Negativní vliv na zlato mají především:

  • kosmetické produkty a přípravky
  • saponáty a čistící prostředky
  • agresivní pot
  • termální voda používaná v lázních, především ta s obsahem síry

Zlaté prsteny a mořská voda

Slaná voda může prstenům prospět, přirozeně je vyčistí a oživí.

2. Jak vyčistit stříbrný prsten?

Stříbro časem černá. Tento běžný proces je spojený s oxidací. Ta vytváří na povrchu kovu tenkou korodovanou vrstvičku, jejímž projevem je právě tmavý povlak. Na jeho vzniku se podílí prostředí. Oxidace se nejčastěji projevuje při kontaktu stříbrného prstenu s potem. Vliv na tento jev však má i pH pokožky. Někomu stříbro zčerná rychleji, u někoho k tomuto procesu dochází později. Negativní vliv na stříbro má i síra, která se nachází v atmosféře. Uškodí i chlór, který funguje jako dezinfekce.

Základní prostředky pro čištění stříbrného prstenu

Pokud prsten delší dobu nenosíte, uložte jej. Existují speciální hadříky napuštěné roztokem, který zpomaluje černání.

  • Ocet a jedlá soda

Tyto suroviny má doma každý. Postačí vytvořit směs z 1/2 šálku bílého octa a 2 lžic jedlé sody. Do té vložte stříbrný prsten na 2-3 hodiny a následně jej pečlivě omyjte studenou vodou. K vysušení pak použijte měkký hadřík.

  • Zubní pasta

Volte však pouze takové druhy, které nemají bělící účinky a neobsahují abraziva. Pro čištění stříbrného prstenu použijte měkký hadřík, na který nanesete tenkou vrstvičku pasty a prsten můžete vyčistit. Následně jej opláchněte pod teplou vodou a usušte měkkým suchým hadříkem. Pro čištění můžete použít i kartáček, měl by být měkký, jinak by mohl poškrábat povrch šperku.

  • Alobal a jedlá soda

Postačí zahřát v kastrůlku potřebné množství vody asi na 80 ºC. Rozpusťte v něm jednu polévkovou lžíci jedlé sody a vložte alobal. Na ten položte stříbrné prsteny a nechte nějakou dobu, vždy je potřeba je pravidelně otáčet. Pak už postačí je utřít měkkým jemným hadříkem a nechat doschnout.

  • Citron a sůl

Připravte si nádobu s horkou vodou. Do ní vymačkejte jeden citron a vmíchejte polévkovou lžíci soli. Tento roztok můžete použít pouze na stříbrný prsten, jehož součástí není drahokam. Nechte v roztoku 5 minut a následně otřete a vysušte měkkým jemným hadříkem.

Stříbrný prsten s kamínky

Pro čištění tohoto druhu šperku nepoužívejte zásadité látky. Mezi takové patří citron, ocet nebo sůl.

TIP: Přečtěte si návod na čištění stříbrných šperků.

3. Jak vyčistit prsteny z chirurgické oceli

Šperky z chirurgické oceli se těší velké oblibě. Chirurgická ocel se vyrábí jako slitina s vyšším obsahem železa. Přidávají se do ní uhlík, chrom nebo další látky.

Prsteny z chirurgické oceli jsou charakteristické svým temně kovovým vzhledem. Vynikají stálostí barvy a udržují si svůj trvalý lesk. Kromě toho nabízejí příznivou cenu a navíc jsou hypoalergenní.

Jak čistit prsteny z chirurgické oceli?

Zaměřte se především na odstranění potu, prachu nebo mastnoty a dalších nečistot, které na šperku ulpívají při jeho pravidelném nošení.

  • Pro čištění postačí běžné mýdlo nebo prostředek, který používáte na mytí nádobí.
  • Pomůže i zubní pasta.
  • Vyzkoušet můžete i pastu, kterou si připravíte z jedlé sody a vody.
  • Po vyčištění je potřeba prsten opláchnout ve vlažné vodě a vysušit měkkým hadříkem.

POZOR – jsou-li součástí prstenu drahé kameny, raději jeho čištění svěřte do rukou odborníků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru