Radiátor je potřeba čas od času vyčistit. Usazuje se na něm velké množství prachu, zanáší se, a navíc se snižuje jeho výkon. Ve chvíli, kdy mu nevěnujete patřičnou péči, snižujete dlouhodobě efektivitu vytápění. Přesto, že to je pracnější, vyplatí se vyhradit údržbě radiátoru prostor minimálně dvakrát ročně. U klasického radiátoru s žebry nejde o nic těžkého.
Co budete potřebovat?
Co se vám bude hodit? Je toho hodně, ale většinu z těchto věcí budete mít doma. Příprava nebude nijak složitá.
- Vysavač
- Kýbl
- Prachovka
- Hadřík
- Ručník, případně prostěradlo
- Čistící přípravek nebo mýdlo
- Dlouhá tyč nebo hůlka (případně šatní ramínko)
- Lepící páska
- Ochranné rukavice
- Kartáč
Jak vyčistit článkový (žebrový) radiátor?
- Ujistěte se, že je topení vypnuté. Nejen, že zabráníte případnému zranění, ale navíc se nebude vířit prach. Před čištěním si nasaďte ochranné rukavice.
- Připravte si výkonný vysavač a zapněte ho na nejvyšší výkon. Pokud máte možnost, využijte úzký nástavec, díky kterému se dostanete mezi žebra radiátoru. Dají se sehnat nejrůznější nástavce, například tato flexibilní hubice na radiátory. Tímto způsobem se zbavíte hrubé špíny, pavučin a chuchvalců prachu.
- Na další vrstvu prachu můžete použít i klasickou prachovku. Ta se dostane i na místa, která vysavač nedokázal vyčistit.
- Následně budete potřebovat úzkou tyč nebo hůlku. Hadřík namočte do vody se saponátem a namotejte na tyč. Tím se dostanete do nejužších částí radiátoru a vyčistíte zbylou špínu, pokud se vám ji v předchozím kroku nepovedlo odstranit.
- Hadřík důkladně umyjte a topení otřete z vnějších stran. Pokud máte na radiátoru zašlou špínu a fleky, použijte kartáč a nebojte se přitlačit. Buďte opatrní, abyste radiátor nepoškrábali.
- Na závěr vyluxujte vysavačem nepořádek a prach, který popadal při čištění. Otřete okolí radiátoru a pokud jste vše udělali pečlivě, bude zářit čistotou.
TIP: Na čištění prostoru mezi články (žebry) použijte ruční kartáč na radiátory Spokar Kartáč na radiátory nebo čistič radiátorů s mikrovláknem Leifheit Čistič radiátorů 41216.
Vyzkoušejte na čištění fén
Možná nemáte doma dostatečně výkonný vysavač. V tom případě si můžete pomoct fénem!
Fén nastavte na nejvyšší výkon a namiřte mezi žebra radiátoru z horní strany směrem dolů. Tento postup by vám měl zajistit, že se zbavíte zbylého prachu.
Dolů pod radiátor položte vlhké prostěradlo nebo ručník. Prach se tak snadno přilepí na vlhkou podložku a pod radiátorem bude čisto.
U plochých (deskových) radiátorů je čištění obtížnější
Klasické radiátory s žebry se čistí snáz, lépe se do nich dostanete. U plochých a deskových je situace komplikovanější. Postup je velmi podobný, ale k některá místa jsou hůře přístupná. K jejich vyčištění také využijete vysavač. Co budete potřebovat?
- Vysavač
- Speciální kartáč
- Hadřík z mikrovlákna
- Čisticí přípravek
- Přípravek proti prachu
Jak vyčistit deskový radiátor?
- Opatrně odstraňte boční kryty a horní mřížku.
- Použijte vysavač, optimální je nasadit na něj tenký nástavec, se kterým se do radiátoru dostanete.
- Nyní použijte speciální kartáč na čištění radiátorů (například Spokar kartáč na deskové radiátory). S jeho pomocí vyčistěte místa, na která se vysavač nedostal.
- Posledním krokem je důkladně otřít radiátor hadříkem z mikrovlákna, na který nanesete čisticí prostředek.
- Nasaďte zpět kryt, a nakonec vysajte vše, co z radiátoru popadalo na zem.
Nezapomeňte na otopná tělesa v koupelně
Teplo nezískáváme pouze prostřednictvím klasických radiátorů, ale i díky otopným tělesům, která míváme v koupelně. Ta také potřebují pravidelnou údržbu. Zde si vystačíme s hadříkem a vhodným čisticím prostředkem.
V případě nerezového otopného tělesa vždy použijte přípravek na čištění nerezu. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky nebo rozpouštědla. Na údržbu otopných těles se často zapomíná, a to i přesto, že jsou ve vlhkém prostředí, a mají ideální podmínky k tomu, aby se na nich množily bakterie.
Postup čištění nerezových topných těles
- Nejprve otopný žebřík vypněte.
- Nasaďte si pracovní rukavice, připravte si vysavač, ideálně s nástavcem na prach a vysajte otopné těleso.
- Vezměte si hadřík a vhodný čisticí prostředek na čištění nerezu (například Cif na nerez 500 ml). Důkladně vše otřete.
- Pokud jsou místa, na která se nedostanete, mohl by vám pomoct starý zubní kartáček. Naneste na něj přípravek a tato místa vyčistěte. Buďte opatrní, abyste povrch nepoškrábali.
V této chvíli byste měli být hotovo. Nezapomínejte na pravidelné čištění, na vašem radiátoru se pak nebudou usazovat žádné bakterie a mikroorganismy. Navíc budou lépe fungovat a uspoříte finance za teplo.
V případě, že máte doma alergiky, je čištění naprostou nutností. Z důvodu cirkulace vzduchu se v žebrech radiátoru neustále usazuje prach. V takovém případě je vhodné se o topení starat i častěji, nejlépe jednou za měsíc.