Rychlovarná konvice patří mezi nejpoužívanější elektrospotřebiče vaší kuchyně. Proto je třeba nepodcenit její pravidelné čištění. Jak vyčistit konvici zevnitř a nablýskat zvenku?
Konvice je bezesporu nejlepší vynález do každé kuchyně
Ranní káva, odpolední čaj i horká voda na polévku může být v rychlovarné konvici uvařena během krátké chvíle. Pokud však není zanesená vrstvou vodního kamene. Rychlost usazování a množství vodního kamene závisí na tvrdosti vody.
Prodlužte konvici životnost
Vodní kámen je nepřítelem všech elektrospotřebičů, které ohřívají vodu. Postupně kvůli němu ztrácí efektivnost a výrazně se jim zkracuje životnost. Rychlovarnou konvici doma používá většina z nás prakticky denně a tak se v ní dříve nebo později objeví bělavý či zašedlý povlak. Zvláště u designových a skleněných konvic pak působí nevzhledně.
Co s tím? Naštěstí existuje celá řada účinných pomocníků, které máte navíc každý doma i mnoho odvápňovačů, které lze zakoupit v drogerii. Poradíme vám, jak vyčistit konvici pomocí octa, jedlé sody a citronu. A také přidáme spoustu užitečných rad, se kterými docílíte nablýskané rychlovarné konvice zvenku.
Co je vlastně vodní kámen a jak ho odstranit?
Vodní kámen je nedílnou součástí vody, kterou běžně pijeme z našich vodovodních kohoutků. Množství vodního kamene je závislé na druhu hornin, ze kterých daná voda pochází. Pokud je voda tvrdá, srážením vodního kamene se ničí kromě rychlovarných konvic také myčky nádobí, vodovodní kohoutky i potrubí či pračky. Vzhled nánosu vodního kamene je nejen neestetický, ale především snižuje efektivitu všech spotřebičů.
Problém s tvrdou vodou účinně řeší filtr, umístěný na začátku vodovodního řádu. Dalším krokem je použití automatického změkčovače vody. Ten upraví vodu pomocí regenerační soli či kamence. Tímto způsobem si ušetříte mnoho času s čištěním vodního kamene z baterií a elektrospotřebičů a ve výsledku také rodinný rozpočet.
Tvrdost vody je možné určit pomocí testovacího pásku, který stačí namočit po dobu dvou vteřin do vody a pak jej nechat okapat. Po jedné minutě se zbarví na růžovou barvu. Podle počtu růžových polí na pásku lze určit tvrdost vody dle přiloženého návodu.
Vsaďte na citronovou šťávu
Pokud to jde, usazování vodního kamene předcházejte. Částečně zabráníte jeho tvorbě v rychlovarné konvici vyléváním přebytečné vody. Stačí po zalití kávy zbylou vodu vylít, nechat otevřenou konvici proschnout.
Pokud už je rychlovarná konvice zasažena vodním kamenem, vyzkoušejte citronovou šťávu. Stačí konvici naplnit vodou a vymačkat do ní šťávu z jednoho citronu. Zbylou část citronu pokrájejte a vložte také do konvice. Povařte, pak vypláchněte vlažnou vodou. Podobně poslouží i citronová šťáva z koncentrátu.
Použít můžete i čištění kyselinou citronovou v prášku: 1 lžící přípravku rozpusťte v konvici naplněné vodou, přiveďte do varu a poté konvici vypněte a nechte roztok ještě 30 minut působit. Nakonec roztok vylejte a konvici důkladně vypláchněte vodou.
Čištění konvice pomocí kvasného octa
Varná konvice silně znečištěná vodním kamenem si žádá osvědčený prostředek v podobě roztoku kvasného octa v poměru 1:1. Naplňte konvici, povařte a poté nechte roztok účinkovat přes noc. Ráno stačí dočistit ostatní místa zasažená vodním kamenem pomocí zubního kartáčku. Roztok vylijte, konvici vypláchněte a je hotovo.
TIP: Přečtěte si, co vše lze ještě octem ve vaší domácnosti vyčistit.
Jedlá soda jako starý dobrý pomocník
Jedlá soda je velmi účinným a cenově nejdostupnějším prostředkem, jak svou domácnost dokonale vyčistit. Pomůže vám také při čištění rychlovarné konvice od vodního kamene. Jednu lžičku sody rozpusťte ve třech lžících vody a vlijte na dno konvice, kde stačí nechat působit do druhého dne. Ráno doplňte minimální množství vody a převařte. Zbytky vodního kamene odstraníte čisticí houbičkou či kartáčkem. Konvici vypláchněte vodou, a ještě jednou převařte maximální množství vody. Nakonec konev vypláchněte čistou vodou a je hotovo.
Pomůže i Coca-Cola
Pro účinné odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice poslouží i stará dobrá cola. Nalijte do rychlovarné konvice požadované množství a nechte působit do rána. V konvici nezbude po kameni ani památka.
Nezapomeňte na sítko
V každé rychlovarné konvici je umístěné u nálevky sítko, které je nutné také čistit. Plastové sítko doporučujeme pravidelně čistit pomocí citronu. Stačí sítko potřít šťávou a nechat působit. Pak vodní kámen jednoduše odstraníte houbičkou či kartáčkem. Kovové sítko lze ošetřit stejným způsobem, nebo jej nechat vyvařit v konvici s roztokem, který právě pro čištění konvice používáte.
Speciální odvápňovače z drogerie
Velmi účinnou metodou, jak zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene, je použití speciálního odvápňovače. Ten si dokáže poradit i se silnou vrstvou vodního kamene během několika minut. Odvápňovače pro rychlovarné konvice seženete ve všech drogeriích. Z tekutých prostředků se nám v redakci osvědčil například Kiehl Coffexano Cit odvápňovač 1000 ml, který si poradil i s tvrdošíjnými vápennými usazeninami a na ně vázaná znečištění. Dobré jsou také tablety Melitta Anti Calc 4 ks, dodávané v praktickém balení po čtyřech kusech.
Speciální přípravky na čištění vodního kamene a nečistot z rychlovarné konvice:
- Kiehl Coffexano Cit odvápňovač 1000 ml – tekutý přípravek
- Melitta Anti Calc 4 ks – odvápňovací tablety
- Mefisto čistič sporáků, grilů, nerezu a nádobí gel 500 ml – na čištění vnějšího povrchu z nerezu
Dokonalý lesk zvenčí
Nezapomeňte svou rychlovarnou konvici také čistit zvenčí. Nerezové konvice doporučujeme pravidelně čistit chemickým prostředkem Mefisto čistič sporáků, grilů, nerezu a nádobí gel 500 ml.
Skleněné, keramické či jiné materiály pak stačí pravidelně čistit prostředkem na nádobí, popř. jemným pískem.