Samet patří mezi oblíbené luxusní látky, používané v interiérech. Vyžadují však speciální péči, aby vypadaly vždy krásně. Jak správně vyčistit samet?
Povzneste svůj interiér použitím luxusního sametu
Samet je velmi oblíbenou látkou v moderních interiérech, kterým propůjčuje punc luxusu, noblesy a elegance. Hojně se používá jako potah na čalounění sedaček, křesel a židlí. Často se také používá jako doplněk, například v podobě potahů na dekorační polštářky nebo na závěsy.
Aby vždy vypadal krásně, musí se o něj pravidelně pečovat.
Samet snese více čisticích metod než hedvábí, přesto však vyžaduje trochu zvláštní péči při čištění, aby byla zachována jeho měkká struktura vlasu.
Jestliže má samet speciální strukturu nebo úpravy, nejlepší je nechat speciální čištění do rukou odborníků.
Pokud se rozhodnete o čištění sametu svépomocí, máme pro vás návod, jak na to.
Prodlužte sametu životnost
Samet má oproti jiným tkaninám tu výhodu, že je pevnější a dlouhodobější. Při správné údržbě vám vydrží mnoho let.
Klíčem k udržení krásných vláken, je zajistit, abyste jej v průběhu času dobře udržovali. A nezáleží na tom, zda máte doma sametově čalouněný nábytek, sametové závěsy, sametové polštářky a plédy nebo cokoliv jiného.
Jak často samet čistit?
Jak často se má samet čistit závisí hned na několika faktorech. Primární je, za jakou dobu se samet ve vaší domácnosti ušpiní. Například, pokud máte doma domácí mazlíčky, kteří mohou volně používat nábytek, například sedací soupravu, nebo pokud doma máte malé děti, nebo pokud je umístěný na podlaze, bude vyžadovat častější údržbu než samet, visící jako závěs u okna.
Pokud nemáte samet náchylný na ušpinění nebo k opotřebení, pak pravděpodobně projde čištěním jednou za čas.
Každodenní používání sametu pravděpodobně neuškodí, ale pokud je samet potřísněn, je vždy nejlepší vyčistit skvrny co nejrychleji po rozlití nebo po jiném ušpinění.
Co budete potřebovat pro čištění sametu?
- Vakuum
- Mycí prostředek na nádobí
- Voda
- Sada pro suché čištění
- Molitanové houby nebo měkké hadříky
- Kbelík
Jak čistit samet krok za krokem?
Nejdůležitější při čištění sametu je, vyhnout se jeho přílišnému přemokření. Čím sušší metoda, tím pro jemná sametová vlákna lepší.
- Než se pustíte do samotného čištění, látku, například na čalounění, pečlivě vysajte. Tak odstraníte co nejvíce nečistot a prachu.
- Smíchejte menší množství čisticího prostředku na nádobí (nám se osvědčil běžný Jar na nádobí s citronovou vůní) s vodou a dobře promíchejte.
- Pro šetrné čištění sametu použijte jemnou molitanovou houbičku nebo měkký hadřík a s těmito pomocníky naneste pouze pěnu ze saponátu na povrch sametu.
- Jemným krouživým pohybem odstraňte skvrnu.
- Pro čištění závěsů nebo znečištěných sametových textilií můžete použít čisticí prostředky pro suché čištění (například Kimicar Klav Drap 400 ml). Aplikujte je podle pokynů výrobce.
- Pak už stačí nechat samet nechat volně uschnout na vzduchu.
Další tipy a rady, jak čistit samet
- Některé kusy sametu zle velmi šetrně, účinně a ekologicky vyčistit také pomocí parního čističe. To v případě, pokud máte samet na židlích, křeslech nebo sedacích soupravách. U jiných látek, jako je například drcený samet, vlhkost může poničit texturu. Zkontrolujte proto před každým čištěním pokyny pro péči o textil přímo výrobcem a u jistěte se, že vámi zvolený způsob čištění sametu je vhodný pro váš konkrétní typ.
- Nikdy nepoužívejte páru na hedvábné tkaniny. Vlivem vysoké teploty poškodíte jemná vlákna hedvábí.
- Dříve, než se pustíte do čištění sametu, vždy nejdříve vyzkoušejte vámi zvolenou metodu na malém kousku a zjistěte, zda nedochází k reakci látky s čisticím prostředkem.
- Pokud máte doma starožitný nábytek nebo si nejste jisti výběrem čisticího prostředku na samet, obraťte se na profesionální čisticí firmu. Sametové interiérové dekorace jsou nákladnou investicí, o kterou se vyplatí pečovat. Při výběru profesionála vždy chtějte vědět, zda má s čištěním sametu zkušenosti.