Jak vyčistit šejkr na protein?

Pokud začne plastový šejkr zapáchat, nemusí ihned skončit v koši. Nejdříve můžete vyzkoušet několik jednoduchých způsobů, které si se zápachem dovedou poradit.

Jak vyčistit šejkr na protein

Příprava proteinu nebo jiného nápoje z prášku je v šejkru rychlá a snadná bez vzniku nežádoucích hrudek, proto je jeho používání tolik oblíbené. Ale aby šejkr dobře sloužil, je třeba mu věnovat patřičnou péči, především ho správně mýt.

Proč je třeba o šejkr řádně pečovat

Bez pravidelného čištění šejkru se v něm záhy vytvoří ideální podmínky pro množení bakterií. Výtečně se jim daří zejména ve zbytcích syrovátkového proteinového nápoje, protože právě laktózou se mnohé bakterie živí.

Důležitá je i správná technika mytí šejkru. Oddálí se tím vznik drobných mikropoškození a později i větších viditelných rýh či oděrek. V těch poté snadno ulpívají nečistoty a bakterie se ještě více množí.

Přítomnost bakterií je žádoucí, a to z více důvodů:

  • hrozí nepříjemné zažívací potíže
  • mohou způsobit žluklý zápach šejkru
  • mění chuť a vůni u nově připraveného nápoje

Jak šejkr správně umýt

Nejčastěji se doporučuje ruční mytí šejkru a mytí v myčce střídat, protože každá z těchto metod má své výhody a nevýhody.

Ruční mytí

Mělo by být naprostou samozřejmostí šejkr po každém použití umýt, optimálně co nejdříve po vypití proteinové nápoje. V opačném případě se budete muset potýkat se zaschlými zbytky. Mytí šejkru poté nejenže zabere delší čas a bude náročnější, ale možná kvůli tomu začnete láhev drhnout větší silou. A tím můžete poškrábat její povrch, což už je nevratný proces.

Postup při ručním mytí šejkru:

  • šejkr rozložte na jednotlivé komponenty (láhev, uzávěr, případně sítko a míchací kuličku)
  • pokud uběhl delší čas od použití šejkru, dejte ho nejdříve odmočit do teplé vody s trochou saponátu
  • každou část pečlivě umyjte houbičkou na nádobí
  • s důkladným vyčištěním špatně přístupných míst (např. závit, v jehož drážkách často ulpívají nečistoty) si pomozte jemným kartáčkem nebo kouskem přeloženého hadříku
  • po umytí všechny díly utřete utěrkou
  • na závěr nechte šejkr volně zcela doschnout, láhev by měla být otočená dnem vzhůru

Mytí v myčce nádobí

Jestliže vlastníte šejkr, který je vhodný do myčky nádobí, nezapomeňte toho čas od času využít.

Zatímco při ručním mytí je šejkr náchylnější ke vzniku mikroškrábanců, při mytí v myčce může dojít vlivem vyšších teplot k postupnému poškození gumového těsnění. Někdy se po určité době také setřou jeho rysky, případně začnou být hůře čitelné.

Na druhou stranu se mytím v myčce eliminuje množení bakterií, stejně jako případný zápach. Některé šejkry je možné mýt do teploty 60 °C, jiné snášejí i teploty nad 100 °C. Je třeba se vždy řídit doporučením u konkrétního výrobku.

Při mytí šejkru v myčce ho nezapomeňte rozložit a uložte ho do horní části spotřebiče.

Jak bojovat proti zápachu

Pokud začal šejkr zapáchat, není ještě nic ztraceno. Existuje hned několik účinných metod, které si s tím dokážou ve většině případů poradit.

1. Přizvěte na pomoc ocet

Ocet je v domácnosti všestranným pomocníkem. Působí proti mastnotě, zápachu, ale i plísním a bakteriím. Do šejkru nalijte asi 100 ml octa a dolijte vodou. Uzavřete a nechte klidně i 10 až 12 hodin působit. Poté důkladně vypláchněte a umyjte.

Pro ještě větší efekt můžete šejkr rozložit a vložit do hrnce s vodou. Přilijte až 200 ml octa a na mírném ohni přiveďte k varu. Zhruba 30 minut nechte probublávat a vypněte. Šejkr nechte ve vodě, dokud nezchladne. Nakonec ho umyjte běžným způsobem.

2. Čarování s jedlou sodou

Podobné účinky jako ocet má i jedlá soda, která dokáže mimo jiné perfektně pohlcovat nejrůznějších pachy.

Do šejkru vložte přibližně 2 polévkové lžíce jedlé sody a doplňte vodou. Opatrně promíchejte. Uzavřete a nechte několik hodin působit. Občas můžete šejkr protřepat. Na závěr důkladně umyjte včetně hůře přístupných míst.

3. Zkuste rajčatovou šťávu

Pokud šejkr nejenom zapáchá, ale došlo i k nevzhlednému zabarvení jeho povrchu, můžete ho zkusit vyčistit rajčatovou šťávou, případně rajčatovým džusem.

Menší množství rajčatové šťávy nalijte do šejkru a stěny houbičkou na nádobí nebo jemným kartáčkem šetrně vydrhněte. Tentokrát nenechávejte působit, ale ihned po čištění nádobu vypláchněte čistou vodu a umyjte. Jinak by mohla vést paradoxně i rajčatová šťáva k nechtěnému obarvení.

4. Proti zápachu kávou

Existuje spousta tipů, jak šikovně využít sedlinu neboli lógr, který zůstává na dně šálku po vypití turecké kávy. Účinný je i proti rozličným pachům.

Kávovou sedlinu přendejte ze šálku do šejkru. Uzavřete ho víčkem a nechte až 12 hodin působit. Po uplynutí této dobu šejkr umyjte teplou vodou a nechte oschnout.

5. Vypláchněte šejkr ústní vodu

Ústní voda slouží k péči o ústní dutinu, kdy působí proti bakteriím a osvěžuje dech. A využít ji můžete dokonce i k rychlému a efektivnímu vyčištění šejkru, který už volá po generální údržbě.

Do šejkru nalijte ústní vodu, aby byla láhev zaplněná přibližně z jedné třetiny. Uzavřete a důkladně protřepte. Můžete šejkr nechat chvíli stát a poté znovu protřepat. Ústní vodu vylijte, šejkr vypláchněte čistou vodou a na závěr umyjte jako obvykle.

Jak vyčistit šejkr na protein

Údržba šejkru mimo domov

Pokaždé není možné šejkr ihned po použití řádně umýt a vyčistit, což se týká zejména sportovního tréninku mimo domov. Pokuste se nádobu vždy alespoň vypláchnout čistou vodou. Jestliže totiž šejkr zůstane delší čas v tašce nebo ho povezete v rozpáleném autě, stane se z něj živná půda pro množení bakterií.

Existuje i jednoduchý trik, jak eliminovat riziko, že začne šejkr zapáchat. Jestliže ho nemůžete po použití ihned umýt, po vypláchnutí do něj nasypte zhruba lžičku prášku do pečiva a láhev doplňte vodou. Prášek do pečiva je lehký a nezabere prakticky žádné místo, proto ho můžete jednoduše přibalit s sebou na trénink. Pamatujte ale, že i přesto je třeba šejkr umýt co nejdříve, jakmile budete mít příležitost.

Jak skladovat šejkr

Podobně jako plastové boxy na potraviny, také šejkr se skladuje vždy rozložený. Než ho uložíte na jeho obvyklé místo, měl by být vždy čistý a zcela suchý.

Skladování šejkru uzavřeného víčkem by podporovalo množení bakterií a zápach, čímž by snížila jeho životnost.

Čas na výměnu

Dříve nebo později úplně každý šejkr i přes sebelepší péči doslouží. Jakmile bude povrch šejkru poškrábaný či odřený, výrazně změní barvu, případně i čerstvě připravený proteinový nápoj získá zvláštní pachuť, je nejvyšší čas uvažovat o výměně za nový kus.

Nejkratší životnost má většinou klasický plastový šejkr, který je zároveň nejprodávanější a na trhu existuje v široké škále provedení. Plastový materiál je ale také nejnáročnější na údržbu. Plastový šejkr je ovšem také praktický a cenově dostupný.

Zajímavou alternativou je skleněný šejkr, který se může pochlubit čistým, mnohdy až minimalistickým designem, který připomíná běžnou láhev na pití. Sklo je barevně stálé a dobře odolné vůči pohlcování pachů.

Další možností je pořízení šejkru z nerezové oceli. Také on nepohlcuje pachy, nezabarvuje se a snadno se udržuje. Některé modely šejkrů z nerezové oceli lze mýt v myčce nádobí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru