Každý z nás má rád, když uléhá do čisté postele. Nestačí však pouze měnit pravidelně povlečení, ale je potřeba jednou za čas vyčistit nebo vyprat (dle možností) i polštáře a přikrývky. Jak tedy vyčistit/vyprat polštáře? Vzhledem k tomu, že mohou obsahovat různé druhy výplní, je potřeba si nejprve zjistit, jakým materiálem jsou lůžkoviny naplněné. Nejčastěji se používá duté vlákno, peří nebo paměťová pěna. Podle toho pak volíte způsob praní, či čištění.
1. Výplň z dutého vlákna
Jedná se o polyesterové vlákno, které je velmi oblíbené. Má malou hmotnost, ale vysokou hřejivost. Ideální je, pokud jej lze prát v pračce, při teplotě 60 ºC. To dochází k ničení roztočů.
- Pro praní lze použít běžný prací prostředek, ale v menším množství, než je určené pro běžné praní.
- Ždímání by nemělo trvat déle, než 1 minutu, mohli byste porušit výplň a polštář by tak ztratil svůj tvar.
- Ideální je, můžete-li použít program určený pro šetrné ždímání.
- Polštář můžete sušit volně nebo v sušičce, ale pouze při nižších teplotách.
2. Péřová výplň
Klasické peří se stále těší velké oblibě. Nedrží se v něm tolik alergenů a má dlouhou životnost. I péřový polštář lze vyprat v pračce. Některé modely již dokonce mají speciální programy určené právě pro peří.
- Pro praní je potřeba použít teplotu maximálně 40 ºC.
- Vhodnou volbou je v tomto případě program určený pro jemné prádlo nebo pro vlnu.
- Otáčky volte v rozmezí 400-600.
- Jako prací přípravek nepoužívejte ten běžný. Je potřeba zvolit speciální, který je určený právě pro peří. Pořídíte jej v drogerii nebo ve sportovních potřebách – prostředek určený pro péřové bundy nebo spacáky.
- Program na máchání pusťte alespoň 2x za sebou.
- Peří je potřeba dokonale vysušit. To zajistí sušička. Pokud nebude dobře proschlé, mohlo by začít plesnivět, začne se cuchat nebo bude zapáchat.
- Není dobré sušit polštář na sluníčku. Část peří blízko povrchu povlaku by se mohla přesušit a začala by praskat. Peří uprostřed by mohlo naopak zůstat vlhké.
- Chcete-li mít peří v polštáři načechrané, přidejte do sušičky dva tenisové míčky.
3. Paměťová pěna
Tady se jedná o polštáře anatomické. Ty můžete vyprat pouze v ruce. Vzhledem k tomu, že paměťová pěna je velmi citlivá, mohla by se nenávratně poškodit. Některé modely mají povlak na zip, ten je potřeba před praním sejmout a vyprat zvlášť. Povlak můžete prát v pračce a to s ohledem na materiál, ze kterého je vyrobený.
- Nejprve je potřeba napustit teplou vodu do vany. Množství volte takové, aby zakrylo celý polštář.
- Do vody nalije 1 lžíci tekutého prášku na praní a důkladně jej ve vodě rozmíchejte.
- Ponořte polštář do vody a opatrně s ním pohybujte. Tím umožníte prášku lépe vniknout do polštáře.
- Následně polštář promačkávejte. Tím uvolníte špínu a umožníte jí dostat se ven z polštáře.
- Jakmile bude polštář vypraný, je potřeba jej vložit pod proudící vodu. Tím z něj dostanete rozpuštěný prací prášek. Jakmile přestane z polštáře odtékat pěna, je vymáchaný. Máchání může zabrat více času, než samotný prací proces.
- Polštář vyždímejte v ruce a nechte jej uschnout.
- K sušení používejte suché místo, na které rozprostřete suchý ručník. Můžete jej nechat vyschnout venku, nikoli však na přímých slunečních paprscích.
- Polštář nedávejte schnout do sušičky. Vyšší teploty mají na paměťovou pěnu negativní vliv.
- Před jeho používáním se ujistěte, že je dokonale suchý.
Tipy pro praní
- Pračku můžete použít pro praní v pouze v případě, že zvládne vyprat dostatečnou hmotnost prádla. Mělo by to být přes 7 kilogramů.
- Vždy dbejte na to, aby byl polštář dobře vymáchaný a nezůstaly v něm zbytky pracího prostředku.
- Jestliže nejste majitelem sušičky a perete-li polštář v pračce, přidejte ještě jedno ždímání navíc, ale již na nižší otáčky.
- Polštáře perte vždy samotné, v žádném případě k nim nepřidávejte do pračky nějaký textil.
Závěrečné proschnutí
Necháváte-li polštáře schnout volně, bez použití sušičky, ideální volbou je sušák a pokud to lze, tak venku, na vzduchu, ne však na přímém slunci. V průběhu sušení polštáře pravidelně otáčejte, jen tak zajistíte jejich dokonalé proschnutí. Můžete je vždy opatrně protřepat. I když použijete pro sušení sušičku, vždy ještě nechte polštáře nějakou dobu na vzduchu, ať dokonale proschnout. Vlhké prostředí je totiž vhodné jak pro roztoče, tak i pro vznik plísní.