Mezi nejzákladnější potřeby k přežití na Zemi patří vzduch. Bez vzduchu by nebyl život takový, jaký známe dnes. Vzduch je zjednodušeně řečeno směs plynů plná různých látek. Největší zastoupení má dusík a kyslík. Mezi těmito nepostradatelnými prvky se ale nachází široké spektrum škodlivých látek, jako je prach, smog, poletavý pyl, různé plísně, roztoči, viry a bakterie.
Průměrný člověk za jediný den spotřebuje asi 10 000 litrů vzduchu. Nejen proto je čisté prostředí pro naše zdraví naprosto nezbytné. Průmyslová výroba a vzrůstající počet automobilů se na kvalitě ovzduší nijak pozitivně neprojevují. Naštěstí existují moderní způsoby, které dokáží se škodlivinami účinně zatočit. Řeč je o čističkách vzduchu. Redaktoři portálu Testado.cz připravili test nejlepších čističek vzduchu, kde najdete porovnání jednotlivých modelů a podrobné rady, jak takovou čističku vybrat.
Jak vyčistit vzduch?
Čistička vzduchu je elektrický spotřebič, který ke svému pohonu potřebuje permanentní připojení k elektrické síti. Jak již z názvu pramení, jejím hlavním úkolem je vyčistit vzduch. Vzduch je pomocí větráků nebo soustavou elektrod naháněn do vnitřní části zařízení, kde je rychle a účinně přefiltrován a posílán zpět do okolního prostředí. Čistička vzduchu se hodí jak do běžných domácností, tak do kanceláří a ordinací. Její uplatnění je skutečně rozmanité. Do obrovských sálů nebo chodeb se ale nehodí. Ve velkých prostorách ztrácí účinnost a vlastně i smysl.
Výsadou čističek je minimální údržba a automatický provoz. Spotřebič jednoduše zapnete a o nic dalšího se nemusíte starat – vzduch čistí sama a bez vaší pomoci. Pro zachování správné efektivity čištění je ale žádoucí jednou za čas otřít nebo opláchnout filtr a zanesené otvory. Nemusíte mít ale žádné obavy, protože se jedná o zcela jednoduchou a rychlou údržbu, která zabere maximálně několik minut.
Jak vybrat čističku vzduchu?
Před její koupí se v prvé řadě zamyslete nad tím, v jaké místnosti a prostředí budete tento spotřebič využívat. Od toho se pak odvíjí další klíčové parametry. Důležitou hodnotou je vzduchový výkon, podle něhož si můžete lehce spočítat efektivitu filtrace (větší místnost = vyšší výkon). Dle filtrace se pak odvíjí účinnost. Některé modely vlastní filtr pouze jeden, ty vybavenější pak využívají různé kombinace. Kvalitní modely zvládnou zachytit až 99 % nečistot.
Mezi nejpoužívanější patří HEPA filtr, který dokáže okolní vzduch zbavit prachu, pylů, plísní či cigaretového kouře. Jejich nevýhodou je ale zpravidla vyšší hlučnost. Tišší variantu představují elektrostatické filtry, jež fungují na principu elektronového větru. Elektrostatické filtry umí zachytit okolí nečistoty velmi efektivně a zároveň jsou zcela bezhlučné. Oproti typům HEPA ale nezvládnou zachytit prach. Na trhu se ale nachází i další varianty. Například absolutně nenákladný vodní filtr nebo typ pracující na fotokatalytickém principu.
Kromě výkonu a filtrů je vhodné věnovat pozornost i hlučnosti. Čističky vzduchu ale obecně patří mezi tiché stroje, jejichž hlučnost se pohybuje kolem 30 dB. Svým provozem vás nebudou rušit ani v ložnici nebo pracovně. Některé modely jsou dokonce inteligentní a není problém je ovládat na dálku přes telefon. Na chytrém zařízení si můžete kontrolovat výkon, množství škodlivin ve vaší domácnosti a další parametry. Záleží tedy na vás, co od vaší budoucí čističky vzduchu očekáváte. Nabídka je skutečně pestrá.
Pro koho je vhodná?
Čističku vzduchu doporučujeme úplně všem. Za pár tisícovek se efektivním a moderním způsobem postaráte o čisté a zdravé domácí prostředí, které se příznivě podepíše na vašem zdraví. Prostředí bez škodlivin a alergenů je zkrátka základ. Navíc mohou osobám trpícími alergiemi nebo respiračními onemocněními výrazně ulehčit. I přesto nezapomínejte pravidelně a správně větrat, jinak se plísní a nežádoucích látek nikdy nezbavíte. Ani sebelepší čistička vám nezajistí stoprocentní a nezávadné prostředí.
Podívejte se na recenzi a test čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 2S: