I fusak do kočárku nebo autosedačky je potřeba občas vyprat. Jak o ně správně pečovat? To závisí především na použitém materiálu, ze kterého je vyroben. Jinak se pečuje o vlnu, a jinak o polyester. Většina fusaků má více vrstev. Jaké materiály fusaků se na trhu vyskytují?
Doporučené čističe skvrn při praní prádla:
- Neflek Smacchio Tutto odstraňovač skvrn 500 ml – tekutý čistič skvrn s enzymy
- Waschkönig Oxy Kraft Color odstraňovač skvrn 750 g – odstraňuje i staré a zaschlé skvrny
- Sanytol dezinfekční odstraňovač skvrn – odstraňuje skvrny a dezinfikuje prádlo
Co je fusak?
Fusak je důležitou součástí výbavy pro novorozence. Poskytuje dostatečné pohodlí, dítě se v něm cítí bezpečně a není mu zima. Plní také estetickou funkci. Můžete pořídit klasický fusak do kočárku, do autosedačky, nebo multifunkční. Ty jsou nejpraktičtější, můžete je využít jak do hlubokého kočárku, tak i do sportovního nebo dokonce do autosedačky. Multifunkční fusaky mívají průstřihy na bezpečnostní pásy, aby se dali pohodlně použít i v autě. I v případě, že nejezdíte autem, měli byste si pořídit jednoduchý fusak do kočárku.
Fusak do autosedačky
Vyrábějí se i fusaky, které jsou určeny pouze do autosedačky, a to nejčastěji do těch pro nejmenší – typ vajíčko. Přesto, pokud se chystáte fusak pořídit, ideální je zaměřit se na multifukční. Využijete ho jak v autě, tak i při přenášení miminka v autosedačce nebo v kočárku.
Záleží i na ročním období
Důležité je i roční období, na které fusak využijete. Nejčastěji se pořizuje na zimu. Dají se ale pořídit i fusaky na léto z odlehčeného materiálu, které poskytují ten největší komfort. Důležitá je prodyšnost a pohodlnost. U malých miminek využijeme fusak v létě, a to v lehčím provedení, optimálně z bavlny. Na jaře fusak chrání před nevyzpytatelným počasím a v létě je užitečný proti povětrnostním vlivům. Vybrat si můžete i celoroční fusak, který se skládá ze dvou vrstev. Za teplého počasí stačí pouze jedna vrstva, v zimě pak využijete obě.
Z jakého materiálu je váš fusak?
Kvalitní fusaky se skládají ze tří vrstev. Izolační, vnitřní a funkční. I na tom záleží, jak moc je bystě měli být šetrní při péči o něj. Materiál bývá kombinovaný, dle typu fusaku.
Izolační vrstva – dutá vlákna, ovčí vlna, peří
Vnitřní vrstva – musí být pro miminko příjemná, bavlnu, flanel, fleece, nebo bambus
Funkční vrstva – membrána, odolná proti povětrnostním podmínkám
Jak o fusak pečovat?
Jsou zásady, které je potřeba v péči o fusak dodržovat. Ačkoliv se péče liší dle použitých materiálů, musíme ho neustále udržovat v čistotě. Četnost praní je na vás, pokud ho ale perete příliš často, má to negativní vliv na materiál.
- před prvním použitím ho vždy vyperte
- řiďte se visačkou, abyste ho neponičili, různé materiály se perou odlišně
- postupujte zvlášť opatrně u fusaků s péřovou výplní
- vyhněte se použití bělicích přípravků
Jak fusak prát?
Kromě výše zmíněných materiálů, které vyžadují zvýšenou opatrnost, není údržba fusaku nijak složitá. Pokud jste vybrali vhodný materiál, fusak můžete vyprat v pračce, jak jste zvyklí.
- Zkontrolujte visačku od výrobce – tu je potřeba respektovat, abyste se vyvarovali poškození fusaku.
- Před samotným praním fusak zapněte. Jak suché, tak i klasické zipy.
- Vložte ho do pračky samostatně, neperte nikdy s dalším textilem!
- Perte maximálně na 30 °C a na méně otáček.
- Použijte tekutý prací prášek. Gel se lépe rozpouští a nezanechává skvrny.
- Nepoužívejte aviváž!
- Po vyprání fusak ihned rozložte na sušák, nesušte ho na přímém slunci.
Jakým způsobem fusak sušit?
Nikdy fusak nesušte v sušičce na prádlo. Pokaždé by měl být buď rozložený na sušáku na prádlo, nebo vyvěšený. Vyhněte se také sušení na přímém slunci. Ačkoliv je běžné textil pro děti žehlit, abyste se zbavili bakterií, u fusaku to není vhodné. Materiál není vhodný ani pro sušení v sušičce, ani pro žehlení.