Kdo by to neznal. Pustíte se do úklidu bytu a než skončíte s úklidem na jedné straně, můžete začít opět nanovo na opačné straně. Chyb při úklidu se dopouští každý. Podlahu setřete narychlo, povrch linky pouze přejedete navlhčeným hadříkem a vyluxujete halabala. I když se vám ale může zdát, že byt je čistý a uklizený, vždy tomu tak není. V tomto článku se dozvíte, jaké chyby dělá snad každý druhý z nás. I úklid jednotlivých povrchů má totiž svá základní pravidla, které byste měli dodržet. Ušetříte si tam mnoho času a námahy.
Na úklid myslete už při vybavování domácnosti
Málokdo z nás se asi při pořizování nábytku, doplňků či dekorací zamýšlí také nad tím, jak se mu bude toto vybavení uklízet. A jakmile na úklid dojde, často si rveme vlasy. Zkuste si tedy ještě před tím, než si něco pořídíte, představit, jak se vám bude uklízet.
Nesnášíte utírání prachu, ale zároveň máte zálibu v krásných dekoracích nebo si rádi vystavujete práce svých dětí z keramického kroužku? Nemusíte tyto předměty hned skrývat, zauvažujte nad pořízením prosklené skříně.
Vhodnější je také nábytek na nožičkách či závěsné varianty, pod které se snadněji dostanete.
Zvažte i pořízení například koberců.
Postupujte systematicky
Když už se rozhodnete uklidit celý dům či byt, nepanikařte, když vám u dveří někdo zazvoní. Úklid si naplánujte na nejvhodnější dobu, kdy vás při něm nebude nikdo rušit.
Postupovat byste pak měli od těch nejméně používaných místností jako je například ložnice nebo pracovna.
Následovat by měl obývací pokoj a až na konec se vrhněte na kuchyň, koupelnu, toaletu a chodbu. Při úklidu ostatních místností totiž tyto místnosti různým způsobem využijete.
Čím začít?
Určitě si položíte otázku, čím začít. Nejdříve vyluxovat, pak utřít prach nebo naopak? A pokud začnu nejdříve utírat prach, nerozvířím ho potom z vysavače?
Tohle nehrozí. Moderní vysavače jsou na vysoké úrovni, takže si prach rozhodně znovu na setřené komody nenanesete.
Začínejte tedy vždy směrem od stropu k podlaze.
Mytí oken
Pokud venku svítí sluníčko, máte také hned větší chuť do úklidu? To jistě každý ale rozhodně to neplatí o mytí oken.
Je sice pravda, že pokud vám okna prosvítí slunce, vidíte každou šmouhu ale nezapomínejte ani na to, že pokud na okna dopadá slunce, přípravek na mytí oken, ať už různé leštidla skla nebo i obyčejná voda se saponátem se na povrchu okna mnohem rychleji odpaří a vy ho tedy nestihnete vylešti. Zaděláte si tak opět na šmouhy. Mytí oken proto nechte spíše na jindy.
Čím budete čistit?
Používáte ekologické úklidové prostředky a dělá se vám pak v koupelně plíseň? Může to být kromě jiného i proto, že jste si nepřečetli návod k použití, kde na konci bylo: důkladně opláchněte čistou vodou. Zbytky čistidla se pak spolu s vyššími teplotami a vlhkostí stanou „potravou“ pro plíseň.
Pozor si ale dejte u některých čističů, zvlášť na bázi alkoholu. U těch je totiž oplachování zakázáno. Po několika minutách se odpaří samy. Pokud byste je omyli dříve, nebudou mít slibovaný účinek a vy jste je kupovali zbytečně.
Dobře tedy čtěte návody.
To samé platí i o čistících přípravcích, které pořídíte v obchodech. Univerzální čisticí prostředek se najde určitě v každé domácnosti. Práce s ním je pohodlnější a mnohdy i rychlejší. S jednou lahvičkou zvládnete uklidit celý byt doslova od stropu k podlaze.
Ale mnohem účinnější je zvolit specializované prostředky na jednotlivé povrchy . Nejenže zvládnou vyčistit základ, dokážou taky ještě něco navíc.
Přípravky určené k čištění kuchyní dezinfikuji, vosky a leštěnky napouštějí dřevo, a tak prodlužíte jeho životnost, přípravky proti prachu mají odpuzující účinek a zabrání tak po nějakou ten čas jeho usazování.
Jakých nejčastějších chyb se lidé při úklidu dopouštějí?
Špatné pořadí jednotlivých úkonů
Když se pustíte do úklidu (a je jedno, zda jde o běžný nebo velký, generální úklid), je nutné promyslet si, co uklidíte dříve. Špatné rozložení jednotlivých úkonů může vést ke špatné efektivitě úklidu. Výsledkem je, že není uklizeno pořádně, nebo se úklidu musíte věnovat déle, než je nutné.
Špinavý hadr
Velice často se stává, že lidé myjí okna, parapety, dveře, podlahy a další plochy špinavým hadrem.
Pořiďte si proto hadry a houbičky či jiné pomůcky, které budete používat výhradně k čištění například oken a parapetů. V opačném případě je totiž úklid spíše pouhým namočením povrchů, ale špína zůstává, protože ji pouze rozetřete.
Otírání veškerých povrchů suchým hadrem
Prakticky všechny povrchy, u kterých je to možné, je vhodné otírat vlhkým hadrem. Suchým hadrem většinou pouze rozvíříte prach, který na některých plochách zůstane. S pomocí mokrého hadru se ale prachu hravě zbavíte, protože na něm jednoduše ulpí.
Hadr je ale během úklidu nutné pravidelně zbavovat nečistot. V opačném případě byste pouze přenášeli nečistoty z jedné plochy na druhou.
Úklid ve spěchu
Úklid ve spěchu je velice neefektivní. Lidé často mají na úklid málo času nebo je pouze uklízení nebaví. Volí proto možnost rychlého přetření jednotlivých ploch a úklid je velice odbytý. Uklízejte tedy raději věci hned. Ušetříte si spoustu času.
Na závěr pár tipů, jak si úklid ještě více usnadnit
- Před úklidem si přichystejte pytel na odpadky, prachovku a prázdný koš na prádlo atd.
- Organizujte věci podle využití, ne místnosti.
- Projděte si své věci a rozdělte je do 3 skupin: nechat, vyhodit, darovat.
- Úklid provádějte pravidelně.
- Pořiďte si kvalitní pomůcky a prostředky.
- Zamyslete se nad tím, jestli je nutné mít určité předměty umístěné na komodách či kuchyňské lince.
- Zapojte do úklidu děti.