K čemu slouží vak (síťka) na praní prádla?

Prací síťka dokáže zachránit tvar našich oděvů, ochrání je před poškozením a usnadňuje manipulaci s textiliemi. Jakých pět důvodů vede k pořízení pracího vaku? Co je možné do síťky umístit a jaké jsou běžné velikosti vaku na praní? Jak jej správně používat?


Síťka na praní prádla
Síťku na praní prádla můžete použít i při čištění Lego kostek ve vaně
Bill Ward from El Cerrito, CA, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dlouhá životnost prádla?

Když si koupíme nové oděvy nebo bytové textilie, automaticky předpokládáme, že budou neustále krásné a jejich estetická hodnota zůstane dlouho beze změny. Bez použití sáčku na praní se nám to ale nepodaří.

Funkce tohoto příslušenství je nezastupitelná zejména u některých druhů tkanin, kde může nevhodnou manipulací dojít k jejich trvalému poškození. Když si prací vaky navyknete používat, rozdíl poznáte okamžitě.


Proč si pořídit síťku na praní prádla?

Potřebujete, aby vám oděvy a textilie vydržely dlouho a zachovaly si svou pevnost a tvar? Prací sáček se stane vašim jedinečným pomocníkem. Má totiž několik základních funkcí:

1. Textilie neztratí svůj původní tvar

Když vložíte svetr z úpletu do pračky, musíte jednat velmi opatrně. Nejen, že může dojít k zachycení jeho částí o buben pračky, ale vlivem pohybu materiálu z úpletu v přístroji se může poškodit také tvar svetru. Místo krásného kusu oblečení vám zbyde jen nevzhledný oděv na doma.

Když ale vložíte úplety a další citlivé materiály do pracího vaku, nedojde k jejich tvarové deformaci. V ideálním případě byste měli při praní jemného prádla snížit otáčky pračky během praní. Nadměrný tlak při odstřeďování také vede k mírné deformaci jemných kusů tkanin.

V recenzích se objevuje například Blancheporte síťka na praní prádla bílá 1 kg. Až jeden kilogram prádla bude během praní ochráněn proti deformaci vláken.

2. Užitečné části oděvu zůstanou na svém místě

Prací síťka má i další funkci. Během praní se někdy stává, že se vlivem odstřeďování uvolní některé součásti oděvu. Typicky se jedná o zipy, knoflíky a ozdobné prvky. Právě k jejich poškození díky pracímu sáčku již nebude docházet.

Po celou dobu praní nejsou zipy, knoflíky, nýty a ozdoby na textilii vystaveny nadměrnému namáhání. Prací sáček  předchází poškození oděvů i bubnu pračky.

3. Ochráníte všechny textilie před poškozením

Každý, kdo někdy vyzkoušel prát podprsenku s háčky s jemným prádlem, tuto situaci již zažil. Ano, máme na mysli zachycení háčku spodního prádla o jemnou textilii a její následné trvalé poškození.

Verk síťka na praní spodního prádla 40x30cm je přímo uzpůsobena tak, aby se v ní jemné oděvy snadno uzavřely a ochránily se tak od dalších kousků v pračce. Vložením podprsenky s háčky do tohoto pracího sáčku zajistíte bezpečí i všem dalším praným textiliím.

4. Nikdy nic neztratíte

Už se vám někdy stalo, že jste prali ložní povlečení současně s ponožkami, a následně jste pátrali po tom, kam se jedna z ponožek mohla zatoulat? Až po čase jste ji jistě našli v nitru povlečení. Dostala se tam právě během pracího procesu.

TORO vak na praní prádla 50 x 70 cm uzavře všechny drobné textilie. Ty se následně během praní nikam nezatoulají. Praní tak bude mnohem příjemnější a efektivnější. Drobné kousky uchováte pohromadě.

5. Prodloužíte životnost vašeho prádla

Ať již do síťky umístíte spodní prádlo, nebo také běžné textilie, vždy se jedná o záslužnou činnost. Ochranou oděvů si zajistíte mnohem vyšší životnost předmětů, které do pračky vkládáte. AEG kapsy na jemné prádlo vám ochotně prodlouží dobu, po kterou budete své oblíbené kusy oblečení moci používat.

Jaké předměty se mohou prát ve vaku na praní?

Do pracího vaku můžete uzavřít všechny textilie, které si přejete vyprat. Vždy je potřeba dodržet maximální hmotnost prádla, kterou uvádí výrobce síťky na praní.

Nejčastěji se v síťce na praní perou následující předměty:

  • Spodní prádlo,
  • jemné textilie,
  • doplňky,
  • záclony a domácí textil,
  • předměty s nýty, knoflíky a zipem,
  • obuv. 

V případě, že budete v pračce potřebovat vyprat svou obuv, je lepší si pořídit přímo vak určený k praní obuvi.

KIK síťka na praní obuvi vydrží tlak běžné obuvi při pracím procesu. Boty tak můžete bez obav vložit do pračky. Jen se ujistěte, zda je praní u konkrétního typu obuvi výrobcem umožněno. Informaci získáte na konkrétním štítku své obuvi.

Jak se síťka na praní používá?

Než vložíte oděvy do pracího vaku, nejprve je zvažte. Prací sáčky obvykle mívají doporučenou nosnost, se kterou je potřeba počítat. Překročení nosnosti znamená riziko, že se sáček během pracího procesu protrhne.

Uzavřete oděv v síťce na praní a vložte jej do pračky. Následně zvolte běžný prací program. Po ukončení praní stačí prací síťku usušit spolu s prádlem a je opět připravena k použití. Většina výrobců sítěk na praní nedoporučuje její sušení v sušičce.

Jaké jsou rozměry vaků na praní?

Vaky na praní seženete v různých velikostech. Obvyklé jsou rozměry 40 x 60 centimetrů, 50 x 70 centimetrů, ale také větší velikosti pro objemnější textil. Vaky na obuv mají většinou rozměr maximálně 30 x 30 centimetrů.

Pro jakou teplotu je možno vaky používat?

Některé vaky můžete prát na 30 stupňů Celsia, jiné vydrží i extrémní zátěž v podobě vysokých teplot i otáček a můžete je používat i pro vyvařování a desinfekci oděvů při praní na vyšší teplotní stupně.

Prací vaky se používají opakovaně a vydrží mnoho pracích cyklů. Po celou dobu se starají o ochranu oděvů, které jim svěříte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru