Koliformní bakterie jsou při rozboru pitné vody bedlivě sledovanou kategorií. Pro jejich množství platí nulová tolerance. Název „koliformní“ znamená, že způsobují hlavně průjmová onemocnění – koliky. Přirozeně žijí v tlustém střevě obratlovců, tedy i člověka, a proto se nazývají také enterobakterie nebo enterické bakterie.
Koliformní bakterie představují široké spektrum anaerobních a příležitostně aerobních mikrobů převážně tyčinkového tvaru. Tyto charakteristiky splňuje nejznámější zástupce koliformních bakterií – Escherischia coli (E. coli).
Jak se koliformní bakterie dostávají do vodních zdrojů
Voda z vodovodního řádu je neustále pod drobnohledem kontrolních orgánů. Horší je to v případě domácích zdrojů, které jsou vystaveny riziku kontaminace v daleko větší míře a majitel si kvalitu vody musí ohlídat sám. Ve vodě se sice vyskytuje mnoho jiných, člověku neškodných druhů bakterií, enterické bakterie však představují možnost závažných zdravotních komplikací.
Koliformní bakterie běžně žijí v přírodě. Jejich největším rezervoárem je půda. Jsou hlavním indikátorem fekálního znečištění. Do studny se mohou dostat v následujících případech:
- Během bouřek splachy z polí, která jsou hnojená.
- Ze sousedního pozemku, na němž se intenzívně hospodaří a jsou zde skladovány organické materiály – kompost hnůj, siláž či kejda.
- Z blízkého septiku, který prosakuje.
- Z nezabezpečené či špatně zabezpečené skládky, jež se nachází poblíž vodních zdrojů.
- Během opravy studny z okolního prostředí.
Doprovodným jevem výskytu koliformních bakterií je proto také vyšší koncentrace dusičnanů.
Kde je možné se nakazit
Onemocnět lze nejen při požití vody, ale i inhalací při sprchování nebo při koupání v přírodním koupališti. Nejčastějším zdrojem nákazy zůstávají studny, protože v případě studní je voda jen v málokteré těchto bakterií zcela prostá.
K neznámějším rodům koliformních bakterií patří:
- Clebsiella
- Enterobacter
- Clostridium
- Entercoccus
Zdravý člověk se s malým množstvím koliformních bakterií ve vodě většinou vyrovná. Problém představují pro lidi s imunitní nedostatečností nebo pro děti. Existují i agresivní kmeny disponující arzenálem metabolitů, které způsobí i vážné onemocnění jinak odolného člověka. Patogenní E. coli vylučují enterotoxiny, jež jsou příčinou závažných střevních potíží. Koliformní bakterie způsobují:
- Průjmy – takzvané střevní chřipky
- Záněty močových cest
- Septikémie – otravy krve
- Nevolnost, únavu a celkovou slabost
Počítání bakterií – tajemná jednotka KTJ
Po odběru určitého množství vody je v laboratoři vzorek zahuštěný pomocí centrifugy a potom nanesený na živnou agarovou půdu v Petriho misce. Druhý den se na agaru objeví kopečky o velikosti přibližně 0,3 cm. Každý kopeček je potomstvem jediné bakterie, která se neustále množila, až vznikl viditelný útvar. Odtud název KTJ – kolonie tvořící jednotku. V případě E. coli se tedy na agaru žádná kolonie nacházet nesmí.
Jak ochránit studnu před koliformními bakteriemi
Voda dodávaná centrálně je neustále monitorovaná, ale jak ochránit soukromý zdroj vody – studnu? Ve vodě, v níž se nacházejí koliformní bakterie existuje riziko, že se vyskytnou i další rody způsobující závažnější zdravotní problémy – salmonelly nebo shigelly.
Dezinfekce – řešení problému s enterobakteriemi
Dezinfekce vody, u níž byly překročeny limity pro koliformní bakterie, se většinou provádí:
- UV zářením
- Přidáním chlorových sloučenin
- Ultrafiltrací
Při dezinfekci sloučeninami chloru nesmí být pozměněna barva ani chuť vody. To nehrozí při dezinfekci UV světlem. Některé bakterie jsou docela odolné, protože jsou schopné se navzájem propojit do organizované struktury – biofilmu, v němž jsou vůči dezinfekčním prostředkům více chráněné.
Na trhu je mnoho úpraven pitné vody pro domácnost, které ničí bakterie UV světlem nebo vodu filtrují pomocí ultrajemných filtrů. Na různé rody působí dezinfekce odlišně. Enterokoky nejsou třeba tak vnímavé ke sloučeninám chloru, jejich eliminace vyžaduje jeho vyšší dávku.
Prevence – pravidelná údržba studny a rozbory
Stav studny se doporučuje zkontrolovat na jaře a na podzim. Testy na přítomnost enterobakterií stačí provádět jednou ročně, je-li studna jinak v pořádku. Pokud se však v její blízkosti objeví potenciální zdroj znečištění nebo po povodních, není radno takovou vodu pít, dokud nebudeme mít potvrzení, že je naše voda skutečně koliformních bakterií prostá.