Problémy jako vodní kámen, plíseň, nepříjemný zápach, to všechno snižuje životnost pračky, ničí kvalitu praní a v nejhorším případě vyřazuje pračku z provozu. Poradíme vám, dáme pár rad a typů co dělat, aby vaše pračka vydržela dlouhé roky v 100-procentním provozu.
- Výsledkem zlé údržby a nepravidelného čistění může být nejen špinavé a nelibě vonící oblečení, ale také zničená pračka. Pračka má nejvíc skrytých a těžko přístupných míst, ve kterých se při každém praní usazují nejen tolik obávaný vodní kámen, ale i zbytky pracího prášku, aviváže a také mastnota z prádla.
- Nemusíte se bát rozebíraní celého spotřebiče. Na první pohled se mohou zdát prostory nepřístupné. Budete však potřebovat jen obyčejný ocet. Ten když smícháme s jedlou sodou, můžete si být jistí, že všechny usazeniny zmiznou.
- Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody bikarbony. Přihrádku pro máchání naplňte octem.
- 2/3 deci můžete nalít pokojně i přímo do bubnu.
- Nastavte nejvyšší teplotu a vyberte nejdelší prací cyklus. Pračku spusťte samozřejmě naprázdno.
- Ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání, přerušte jej a nechte pračku zapnutou, aniž byste vypouštěli vodu. Minimálně 6 hodin, nejlépe celou noc.
- Potom třeba znovu spustit celý cyklus a když se pračka nečistila velmi dlouho, můžete celý postup opakovat.
- Vyberte všechny nádoby a přihrádky, které umyjte a zbavte usazenin.
- Jako poslední věc, vyšroubujte filtr a pečlivě vyčistěte od zachycených vlasů, zbytků nití a jiných nečistot. Nakonec ho propláchněte pod tekoucí horkou vodou.
- Celé čistění pračky opakujte ideálně každé 3 měsíce.
Na internetu existuje velké množství praček a sušiček. Co se týče údržby i náchylnosti na poruchy, je lepší zvolit zvlášť dvoj-komplet než 2 v 1. Správnou údržbou vám však váš spotřebič vydrží dlouhé léta a vaše investice do něho nebude zbytečná.