Parní čistič Kärcher SC 1.020 jsme pořídili do práce kvůli rychlejšímu a snadnějšímu čištění plochy pro polep velkoformátovými samolepkami. Brzy jsem zjistila, že v domácnosti je pro mě nepřekonatelným pomocníkem a začala jej pravidelně používat doma (do práce jsme později pořídili jednodušší). S výběrem nám pomohl prodavač přímo v kamenném obchodě a rozhodlo množství příslušenství, které bylo součástí balení. Je to už pár let a jeho cena byla o něco vyšší, než teď (asi 4 tisíce).
Přečtěte si ještě před koupí:
Popis parního čističe Kärcher SC 1.020
Tento čistič patří k základním čističům, ale i přes menší rozměry toho dost zvládne.
Základní parametry
hmotnost: 3 kg (i s plnou nádrží se s ním dobře manipuluje)
objem nádrže: 1,2 l (někdy výrobce uvádí 1 l, ale vejde se do něj víc)
topný výkon: 1500 W
tlak páry: 3 bar
rozměry: 38 cm x 25,4 cm x 26 cm
Vlastnosti
2 diody značící zapnutí do proudu (zelená) a nahřívání (po vypnutí oranžové kontrolky vychází z trysky pára)
uvnitř nádrže je integrovaný trychtýř, díky němu můžete nalít vodu z širší nádoby
bezpečnostní ventil nedovolí otevřít nádrž pod vysokým tlakem (tedy dřív, než zbytková voda vychladne a nemůže tak dojít k opaření)
velká kola umožňují posouvání stejně jako u vysavače
6 m kabel a 2 m hadice umožňují používat čistič daleko od zásuvky, nástavné trubice dosáhnou i do vyšších míst (např.okna, u nichž můžete nechat čistič na zemi)
3 režimy ovládání páry přímo na hubici, naproti ovládání proudu: menší, větší a uzamčení (dětská pojistka)
přihrádky přímo na čističi pro uložení příslušenství
Příslušenství
parní hadice s pistolí
tryska na bodový paprsek a nástavec s malým kulatým kartáčkem
ruční hubice (obdélníkový kartáček) s froté návlekem
podlahová hubice s froté hadříkem (zacvakne se do nástavce)
odvápňovací tyčinky pro údržbu parního čističe
Příprava k použití
Čistič mám uložený v krabici, kam se snadno poskládá a zabírá minimum místa. S rozložením a zapnutím mi příprava přístroje trvá asi 10 minut:
nalití vody: 1,2 l nalévám z půllitru, takže stačí 2,5x natočit vodu z kohoutku, zašroubovat a zapnout do zásuvky
rozložení: mezitím si připravím čistič, trubice i nástavce se na hadici snadno nacvakávají
připravený k použití: po zhasnutí oranžové kontrolky můžu začít s čištěním
Práce s čističem
Po nahřátí vychází z trysky chvilku proud vody, proto ji vždycky namířím na povrch, kde vodu snadno odsaji, případně do nějaké nádoby. Jednou naplněná nádrž mi vydrží poměrně dlouho, například pro větší okno se dvěma křídly a parapety.
Údržba paročističe
Povrch přístroje jde snadno otřít vlhkým hadrem. Při používání destilované vody výrobce uvádí, že není potřeba čistič odvápňovat. Já používám vodu z vodovodu, a tak do nádrže jednou za čas vložím odvápňovací tyčinky a nechám působit přes noc.
Využití parního čističe v domácnosti
Kuchyň
V kuchyni používám čistič vždycky pro velký úklid, prakticky pro všechny povrchy. Zvládá mastnotu i vodní kámen, aniž bych musela přidávat chemii.
Na odolnější nebo víc zažranou špínu musím párou působit o něco déle. I tak je obecně čistění s paročističem rychlejší, než když používám chemické prostředky, které se musí nechat nějakou dobu působit.
Hlavně v kuchyni volím nejmenší kulatý kartáček, s kterým krouživými pohyby a současným pouštěním páry odstraňuji větší špínu. Vedle čištěného místa pokládám papírovou utěrku, která nasaje vysráženou vodu a mastnotu se špínou, aby mi nekapala jinam.
Například čištění staré trouby s nánosem mastnoty zabere asi 20 minut.
Koupelna
Pára rozpouští i nánosy vodního kamene a hlavně ze začátku jsem byla překvapená, kolik špíny steklo z obkladů i po pravidelném čistění chemickými přípravky. Obklady bývají po parním čistění hezky lesklé.
Plovoucí podlaha
Po vysátí stačí plovoucí podlahu obdobnými pohyby „přejet“ i parním čističem a díky vysoké teplotě je i rychleji suchá. Navíc díky tomu domácí zvířata nepřijdou tolik do styku s chemií.
Okna a zrcadla
Tady kombinuji vyčištění párou a doleštění chemií. Kdybych plochu ihned po vyčistění párou setřela utěrkou z mikrovlákna, nemusela bych to dělat, ale s chemií vydrží zrcadla i okna o něco déle čistší.
Koberce
Přestože tento čistič není určený k čistění koberců, ale jen tvrdých ploch, případně tkanin, zkusila jsem s ním vyčistit i koberec v odstínu slonové kosti.
Protože na tomto koberci jde vidět každý flíček a chemické čističe toho moc nezvládly ani při půldenním drhnutí, vkládala jsem naděje do parního čističe. Samostatně (pouze s čistou vodou) si s kobercem ale taky neporadil. Vzhledem k tomu, že by se koberec neměl přemokřovat a že i pára může na určité materiály působit agresivně, použití páry v kombinaci s chemickými prostředky jsem raději nezkoušela.
Auto
Parní čistič využívám i pro čistění vnitřku i vnějšku auta, zejména pro okna, volant, palubní desku a potahy. Čistění karosérie je zdlouhavější (trvá asi 3x déle), než když jej umyji houbou a chemickým přípravkem, a tak paročistič používám na exteriér auta jen pro výjimečné příležitosti. Oproti umytí v automyčce má parní čistič o dost lepší výsledky.
Zhodnocení práce s parním čističem
Vzhledem k tomu, že jsem čistič na úklid domácnosti použila poprvé jen ze zvědavosti, až tolik jsem od něj neočekávala. S vyčištěním povrchů za pomoci páry jsem ale hodně spokojená. Kromě toho, že odstraní i zažranou špínu bez přílišného drhnutí, spotřebuje jen minimum vody a žádnou chemii.
Až mi tento parní čistič doslouží, určitě si koupím nový. S touto značkou jsem spokojená, a tak budu hledat čistič od stejného výrobce s co nejvíc funkcemi. Podmínkou bude určitě výkonné čistění koberců.