Před dvěma lety jsem se rozhodla zakoupit parní čistič značky Kärcher SC 2 EasyFix. K nákupu tohoto pomocníka v domácnosti mne dovedla stavba našeho domu a neustálý nepořádek okolo nás, navíc jsem byla těhotná a myslela na nejšetrnější čištění. Před lety i dnes jsou na trhu novější modely parních čističů, já volila „zlatou střední cestu“, co se týče funkcí i cenové relace. Vyhledávala jsem různé recenze na internetových diskuzích a nakonec jej zakoupila na e-shopu www.mall.cz. Cena čističe se pohybovala okolo 3 tisíc korun. Moje i partnerovy nároky ke koupi nebyly vysoké, chtěli jsme minimum hluku při práci a krátkou dobu ohřevu. Posledním bodem k našemu nákupu byla velikost samotného čističe. Nechtěli jsme nic, co by nám zabralo spoustu místa k uskladnění.
Přečtěte si ještě před koupí:
Popis parního čističe Kärcher SC2 EasyFix
Technické parametry
- napětí: 220 V
- topný výkon: 1500 W
- doba ohřevu: 10 min
- hmotnost bez příslušenství: 4,1 kg
- rozměry (D x Š x V): 35 cm x 28 cm x 27 cm
- tlak páry: 3,2 bar
- teplota páry: 140 °C
Příslušenství
- dětská pojistka
- bezpečnostní ventil
- parní hadice s pistolí 2 m
- ruční hubice
- podlahová hubice
- parní turbokartáč
- kulatý kartáček černý 2 ks
- kulatý kartáček červený 2 ks
- froté potah na ruční hubici 1 ks
- utěrka z mikrovlákna pro ruční hubici 1 ks
- odvápňovací tyčinky 2 ks
- froté hadr na podlahu 2 ks
- tryska na bodový paprsek
Používání parního čističe Kärcher SC2 EasyFix
Nejprve si nalijeme čistou vodu do nádrže a čekáme, až se voda nahřeje. Výrobce uvádí, že ohřev trvá asi 6 minut, já však napočítala 10 minut.
Připravený přístroj na práci poznáme tak, že obě diody na přední straně pomocníka svítí zeleně. K použití není nástroj připraven, pokud svítí zeleně jen jedna dioda (s obrázkem napájení) a druhá červeně.
Na držadle se dá nastavit, jak moc intenzivní páru během čištění chceme. Jsou zde v nabídce 3 stupně od nejslabšího po nejsilnější. Na hubici už jen nasadíme z příslušenství vhodný komponent, se kterým chceme čistit. Hodně záleží na povrchu čištěné věci a dle toho volíme správně. Páru vždy spouštíme jediným tlačítkem pod nejvyšším stupněm páry, můžeme jej držet po celou dobu úklidu. Při každém zmáčknutí se spustí více páry.
Jak doplnit vodu?
Do nádrže vody se vejde kolem 1 litru vody. Doplňování vody do nádrže se odvíjí od toho, co chceme vyčistit. Některé povrchy či mastné fleky potřebují páry více, tudíž se více doplňuje.
Obecně se dá říct, že při vytírání doplňuji po každých třech průměrných místnostech, v praxi by například byt 3+1 neměl být problémem bez dalšího naplnění vody. Nevýhodou je, že pokud v půlce práce dojde voda, tak musíme doplnit a 10 minut čekat.
Jedna plná nádrž se dá rovněž spotřebovat na jedné velké koupelně, kdy čistíme i obklad z kachliček. Výhodou je, že pokud putujeme z místnosti do místnosti a několikrát vyndáme přístroj z napájení, tak ohřev bývá okamžitý, ale musí mít dostatek vody. Zmiňovaných 10 minut čekání na zahřátí funguje tehdy, kdy v nádrži není žádná voda.
Jakým způsobem dochází k odstranění nečistot a špíny?
Bohužel tento model parního čističe Kärcher SC 2 EasyFix nenabízí možnost přebytečnou vodu vysávat. Veškerá voda se vsakuje do příslušných hadrů či utěrek z příslušenství. Na můj vkus je jich v balení málo např. hadrů na podlahu.
V dnešní době však není problémem si chybějící komponenty dokoupit z webových stránek, někomu počty v setu mohou vyhovovat, je to velice individuální. Vysávání vody nabízí Kärcher u více přístrojů, ať už je to mop na okna či myčka tvrdých podlah, kterou také vlastním. Jen už se nejedná o parní čistič, ale zcela jiný produkt.
Údržba přístroje
Přístroj mám již třetím rokem a ještě neměl za dobu používání nějakou poruchu. Při koupi nalezneme v balení dvě tablety, kterými odvápníme dle návodu, pokud se tvoří vodní kámen. Jednou za tři měsíce bych doporučila odvápnit tak či onak. Důležité je také vodu nenechat dlouho v přístroji stát, aby se netvořily usazeniny.
Nevýhody parního čističe Kärcher SC2 EasyFix
Jako mnoho spotřebičů má i tento pár nevýhod. Jednou z prvních je nádoba na vodu, která nelze vyjmout, je zabudovaná do celého přístroje. Pokud tedy chceme vylít přebytečnou vodu, musí se celý přístroj obrátit vzhůru nohama a voda teče i tam, kde nechceme.
Pro vytírání celého domu mi přijde nástavec na úklid malý. Díky úzkému zakončení na hubici je potřeba provést více tahů a vše trvá o něco déle, než s klasickým mopem.
S vytíráním souvisí další mínus, kdy není vhodné vytírat s čističem denně. Vypouštějící pára škodí okolnímu nábytku ze dřeva či podlahovým lištám. Parní čistič na vytírání používám jen při řádném úklidu pro zlikvidování bakterií. Na plovoucí podlahu bych jej asi nepoužívala vůbec, je vhodný na kachličky, tvrdé podlahy či vinylové.
Chyba, která mi u výrobku docela vadí, je při prvotním zmáčknutí tlačítka páry ihned po ohřevu či doplnění vody. Při prvním stisknutí parního tlačítka se nezačne okamžitě chrlit pára, ale vyteče z hubice voda. Tudíž je potřeba mít u sebe nějaký hadřík a nechat tam vodu „odprsknout“.
Využití parního čističe Kärcher SC2 EasyFix v domácnosti
Kuchyně
V kuchyni využívám parní čistič na zaschlou špínu z vaření či na čištění umyvadla od vodního kamene.
Dále jej používám na vyčištění lednice, zároveň to slouží jako dezinfekce a v neposlední řadě na čmouhy digestoře. Na digestoř je vhodný nejjemnější froté hadřík z příslušenství a nejnižší stupeň páry. Po vyčištění vezmu suchý ubrousek s trochou oleje na nerez a vše přetřu do úplného lesku.
Na co parní čistič nestačí, jsou usazeniny z trouby, kdy pára pomůže úklidu, ale bez chemických přípravků nic neodstraní do dokonalosti. Jedná se vesměs o zapečenou špínu.
Podlahy
Pomocníka do domácnosti používám na vinylovou podlahu. Ničí veškeré bakterie, ale také je vhodný na tvrdé podlahy, kdy z veškerých rýh vytáhne špínu. Jakýkoliv horší flek jde po několika stisknutí páry skvěle dolů.
Koupelna
V koupelně má všestranné využití. Malé kartáčky z příslušenství slouží skvěle na zanesené spáry, ale také na odstranění vodního kamene okolo baterie či vany. Bohužel na skle sprchového koutu s vodním kamenem to bez chemie vyčistit nejde. U čištění kachliček využívám nejvyšší stupeň čištění.
Díky trysce na bodový paprsek si s párou si nahřeji sklo ve sprchovém koutě a setřu stěrkou. Přebytek znečištěné vody u spodku očistím suchým ubrouskem. Skvělé proti čmouhám.
Okna
Úplně stejně jako u sprchového koutu umývám s párou i okna. Vypadá to tak, že si zpovzdálí celé okno napařím a poté jen stěrkou setřu, žádné leštění. Veškerá špína jde dolů skvěle bez jakýchkoliv chemických přípravků. Párou umývám nejčastěji okna v zimě před Vánoci, kdy jsou nejvíce zašpiněné.
Textil
Páru nadále využívám k napaření pokrčeného oblečení ze sušičky. Jestliže jsou záclony či závěsy po vyprání pokrčené, tak zapnu přístroj a bodovou hubicí krásně a rovnoměrně napařím. Tato metoda je lepší než funkce páry na žehličce, kdy z ní vychází málo páry.
Závěrečné hodnocení parního čističe Kärcher SC2 EasyFix
Při celkovém hodnocení jsem s přístrojem Kärcher SC 2 EasyFix spokojená a jsem ráda, že jsem neinvestovala do dražšího parního čističe, protože tento opravdu stačí. Alespoň u nás v domácnosti ho nepoužívám ke každodennímu využití.
Jak jsem psala, tak své „mouchy“ to má, ale vždy záleží na zákazníkovi jak moc náročný je a co vše od úklidu očekává. Radost z přístroje budou mít alergici, kteří tuto šetrnou metodu bez chemie určitě ocení včetně těch, kteří doma žijí ve stylu „non toxic“. Další spokojenými zákaznicemi budou maminky batolat, kdy je dítě z 90 % na zemi.
Na dnešním trhu už bych koukala spíše po aku čističi. Pár aku pomocníků již doma mám a jsem nadmíru spokojená, jen ta částka za takovýto spotřebič je vyšší.