Prací symboly pro praní prádla na cedulkách nebo na pračce. Vyznáte se v nich? Perete prádlo stále na jeden prací program a na cedulky na oblečení se nedíváte? Tuto chybu dělá spousta z nás. Nelze se pak ale divit, když například vytáhnete z pračky svetr, který má o dvě konfekční velikosti méně než když jste ho vkládali do pračky. Ale žádný učený z nebe nespadl, pojďme tedy zjistit, jak už chybu neudělat.
Prací symboly pro praní prádla
Tenhle prací symbol znamená, že oblečení není vhodné k praní v pračce ani k ručnímu praní.
Musíte tedy zvolit jiný způsob čištění, který je pro výrobek doporučený dle pokynů výrobce.
Co prát: Vlna, spodní a jemné prádlo, hedvábí, viskóza.
Jak prát: Symbol znamená pouze ruční praní. Oděv by se měl prát opatrně ručně při teplotě prací lázně mezi 30 až 40 °C. V pračce lze prát vlna s visačkou Woolmark a určená pro praní v pračce, dále tkaniny vyrobené z hedvábí (zkontrolujte pečlivě visačku), lnu, vlny a viskózy, které jsou označené jako vhodné pro ruční praní. Teplotu nastavte na 30 nebo 40 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (400 otáček). Použijte speciální přípravky pro praní jemného prádla (vlny, hedvábí). Volte nižší náplň prádla (1 až 1,5 kg).
Co prát: Krátce nošené vrchní oblečení z bavlny, umělých vláken a smíšených směsí s bavlnou.
Jak prát: Na pračce nastavte maximální teplotu 30 °C. Nastavte normální prací cyklus, normální máchání a klidně i vyšší počet otáček při ždímání.
Co prát: Normálně zašpiněné ložní prádlo, prostírání, spodní prádlo, ručníky, košile z bavlny a lnu. Lehce až běžně zašpiněné tkaniny z bavlny nebo syntetiky.
Jak prát: Na pračce nastavte maximální teplotu 40 °C. Nastavte normální prací cyklus, normální máchání a klidně i vyšší počet otáček při ždímání.
Co prát: Více zašpiněné a odolné bavlněné oděvy. Více zašpiněné ložní prádlo, prostírání, ubrusy, spodní prádlo, ručníky, košile, trička z bavlny a lnu.
Jak prát: Na pračce nastavte maximální teplotu 60 °C. Nastavte normální prací cyklus, normální máchání a klidně i vyšší počet otáček při ždímání.
Co prát: Běžně nebo silně zašpiněné ručníky, spodní prádlo, ubrusy, povlečení z bavlny a lnu.
Jak prát: Symbol znamená, že prádlo je vhodné pro vyváření. Nastavte maximální teplotu 95 °C. Při této teplotě se zničí bakterie a prádlo je hygienicky vydezinfikované.
Co prát: Normálně zašpiněné blůzy, košile, pracovní oděvy z polyesteru, polyamidu nebo směsí s bavlnou.
Jak prát: Takto označené bývá prádlo, které je citlivější na počet otáček při ždímání. Snižte tedy hmotnost praného prádla na 2/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 30 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně).
Co prát: Lehce zašpiněné odolné oděvy z bavlny, lnu, umělých vláken a jejich směsí. Normálně zašpiněné blůzy, košile, pracovní oděvy z polyesteru, polyamidu nebo směsí s bavlnou.
Jak prát: Takto označené bývá prádlo, které je citlivější na počet otáček při ždímání. Snižte tedy hmotnost praného prádla na 2/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 40 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně).
Co prát: O něco více (než v předchozích dvou případech) zašpiněné odolné oděvy z bavlny, lnu, umělých vláken a jejich směsí. Normálně zašpiněné blůzy, košile, pracovní oděvy z polyesteru, polyamidu nebo směsí s bavlnou.
Jak prát: Platí totéž co u předchozích dvou případů. Snižte hmotnost praného prádla na 2/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 60 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně).
Co prát: Bílé a světlé oděvy pastelových barev z jemných látek, program zabrání zežloutnutí nebo zešednutí látky.
Jak prát: Velmi jemné praní, máchání i ždímání. Snižte hmotnost praného prádla na 2/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 30 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně). Použijte prací prostředky pro bílé nebo světlé prádlo, použijte odstraňovače skvrn nebo bělící prostředky na bází kyslíku.
Co prát: Bílé a světlé oděvy pastelových barev z jemných látek, program zabrání zežloutnutí nebo zešednutí látky.
Jak prát: Velmi jemné praní, máchání i ždímání. Snižte hmotnost praného prádla na 2/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 30 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně). Použijte prací prostředky pro bílé nebo světlé prádlo, použijte odstraňovače skvrn nebo bělící prostředky na bází kyslíku.
Praní velmi jemného prádla
Pokud je pod symboly praní v pračce místo plné přerušovaná čára, značí mírné máchání i odstřeďování a prádlo se nesmí ždímat ručně
Co prát: Jemné tkaniny jako jsou záclony a jemné oděvy, šaty, sukně, košile a blůzy.
Jak prát: Velmi jemné praní, máchání o ždímání. Snižte hmotnost praného prádla na 1/3 maximální náplně. Na pračce nastavte maximální teplotu 30 nebo 40 °C. Nastavte nižší počet otáček při ždímání (max. 1000 otáček, ale spíše méně).
A co ostatní znaky?
Symboly pro sušení prádla v sušičce
Tenhle symbol označuje prádlo, které se nesmí sušit v bubnové sušičce.
Symbol, který říká, že prádlo lze sušit v bubnové sušičce jen při nastavené nižší teplotě.
Symbol označující možnost sušit prádlo v bubnové sušičce bez omezení teploty při normálním programu pro sušení.
Symboly pro žehlení prádla
Když už máme vypráno i usušeno, můžeme se vrhnout na žehlení. Jak prádlo žehlením nepoškodit?
Prádlo se nesmí žehlit ani napařovat.
Co žehlit: Syntetická vlákna (akrylon, nylon, polyamid spandex, elastan, nebo polyester) a hedvábí.
Jak žehlit: Nastavte teplotu žehlící plochy na max. 110 °C. Prádlo žehlete obrácené na rubové straně nebo přiložte látku. Při této teplotě nelze zapnout funkci napařování.
Co žehlit: Vlna, hedvábí.
Jak žehlit: Nastavte teplotu žehlící plochy na max. 150 °C. Žehlete přes mírně navlhčenou látku. Při této teplotě většinou lze zapnout funkci napařování jen na minimální hodnotu.
Co žehlit: Bavlněné a lněné prádlo.
Jak žehlit: Prádlo můžete žehlit vlhké. Pokud má potisk, otočte ho směrem dolů od žehličky. Můžete použít napařování i na maximální hodnotu.
Žehlení s napařováním není příliš vhodné pro prádlo ze syntetických vláken (akrylon, nylon, polyamid spandex, elastan, nebo polyester) a z hedvábí.
Naopak silné lněné a bavlněné látky se mohou napařovat maximálním množstvím páry.
Symboly pro bělení prádla
Jak zjistit, které prádlo můžete vybělit? Podívejte se na cedulku!
Prádlo se nesmí bělit, došlo by k poškození barev.
Lze bělit pomocí chlorového nebo kyslíkového bělidla.
Lze použít k bělení prádla pouze bělidlo na bázi aktivního kyslíku. Nesmí se použít chlorové bělidlo.
Symboly pro chemické čištění prádla
Nezapomínejme ani na to, zda je oděv vhodný pro chemické (suché) čištění rozpouštědly. Takové čištění ale vždy svěřte odborníkům, prádelnám nebo čistírnám oděvů.
Prádlo se nesmí čistit chemicky.
Prádlo lze čistit chemicky.
Lze čistit pomocí běžnými rozpouštědly.
Oděv lze čistit perchloretylenem, uhlovodíkem, roztoky R113 a R11.
Platí to samé jako u znaku nahoře. Omezené je ale přidání vody a vysoké teploty nebo mechanické čištění.
Oděv můžete čistit roztokem R113 a uhlovodíkovým roztokem.
Oděv lze čistit perchloretylenem, uhlovodíkem, roztoky R113 a R11, při omezeních teploty a vlhkosti.
Prádlo je možné čistit vlhkými čistícími postupy.
Oděv lze čistit vlhkými čistícími postupy s velmi omezeným mechanickým působením a velmi nízkou teplotou.
Návod už máte, teď už chybu neuděláte!