Tipy na čištění pomocí vysokotlaké myčky

Vysokotlaká myčka, tlaková myčka či vysokotlaký čistič bývá mezi lidmi označována také jako vapka nebo dokonce wapka. Pod těmito mnoha označeními se však skrývá univerzální a jednoduchý pomocník pro váš dům i zahradu, který vám dokáže ušetřit hromadu práce, času, a dokonce i vody. Nyní vám ukážeme, kde všude můžete vapku použít a najdete zde i pár tipů pro čištění vapkou, aby vám šla práce ještě lépe od ruky.

Čištění terasy vysokotlakým čističem
Čištění terasy vysokotlakým čističem

Na co můžete vapku použít?

Využití pro vapku najdete prakticky všude, tedy zpravidla až po tom, co si jí pořídíte. Většinu lidí totiž ani nenapadne na co všechno ji budou moci použít. Nejčastěji se vapky používají:

  • Čištění chodníčků a teras
  • Čištění zahradního nábytku, nářadí, bazénů, nádrží
  • Čištění fasády rodinných domů
  • Umytí auta, motorky, zahradní techniky nebo jízdního kola
  • Na údržbu okapů či střešní krytiny

Čištění exteriérové dlažby – nezapomeňte na impregnaci

Velkým pomocníkem je vapka při čištění venkovní dlažby, ať už se jedná o chodníček nebo pojezdovou plochu pro auto. V případě betonových povrchů včetně zámkové dlažby je však vhodné si dát pozor na intenzitu čištění, protože kromě nečistot postupně odstraňujete i svrchní ochrannou vrstvu. Kvůli tomu může docházet k drobení horní vrstvy, ale i ztrátě původní barvy. Vhodné je tedy jednou za čas tyto povrchy impregnovat, abyste tlakovou myčku mohli používat zas a znova a vaše chodníky si stále udržely svůj původní vzhled.

Čištění venkovní dlažby vysokotlakou myčkou
Čištění venkovní dlažby vysokotlakou myčkou

Odstranění skvrn od oleje z venkovní dlažby – bez vapky je to dřina

Je velmi pravděpodobné, že si bez vapky neporadíte především při čištění skvrn od motorového oleje, ať už jsou čerstvé nebo zaschlé. U těch čerstvých můžete zvolit, že místo zakryjete savým materiálem a pak drhnete kartáčem, ale mnohem pohodlnější je místo opláchnout vysokým proudem vody. V případě, že se jedná o starší skvrnu je vhodné nejprve místo pokrýt vrstvou čistícího prostředku na motorové oleje, nechat působit asi 30 minut a pak opět spláchnout vapkou.

Mytí fasád? Ano i ne…

Čištění fasád rodinných domů se pravidelně provádí vysokotlakým čističem, protože se jedná o jednoduchou metodu, kterou v případě nízkého domku zvládnete sami. Ne vždy je však tento způsob čištění zcela vhodný. Ačkoli je čištění vysokotlakou myčkou velmi účinné tak podobně jako u zámkové dlažby, může poškodit samotný povrch fasády. Vhodné tak je vyzkoušet odstraňovat nečistoty s co nejnižším tlakem vody, což vás jistě trochu zdrží, ale vaší fasádě to může přidat roky života. Jen v místech se silným znečištěním či porostem řas je pak vhodné používat silnější proud, protože řasy samotné narušují strukturu fasády.

Základem je vždy správný nástavec

K vysokotlakému čističi si můžete pořídit řadu různých nástavců a kartáčů, které vám práci značně ulehčí, a navíc díky nim nepoškodíte čištěný povrch. Volte tedy vždy vhodné příslušenství. Na příklad na umývání auta, seženete k vapce nástavce s kartáči, které vám pomohou i s hrubšími nečistotami, aniž byste museli používat vyšší tlak.

Nezapomeňte na bezpečnost práce

Ačkoli se to může zdát úsměvné, vysokotlaká myčka rozhodně není hračka a je potřeba být při práci s ní pozorní. Zejména dětem může tlak vody, který vapka vyvíjí ublížit. Nikdy s ní na nikoho zblízka nemiřte, dávejte si pozor, abyste ji v provozu nenasměrovali do svého obličeje a pozor i na vzdálenost při čištění. Vyzkoušejte si její provoz třeba na starších věcech, protože například u jízdního kola můžete s příliš velkým tlakem odstranit nejen nálepky výrobce, ale i barvu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru