Chystáte se uklízet a máte nakoupenu hromadu čisticích prostředků. Pro každou špínu a na každý účel něco jiného. Máte čističe na okna, mastnotu, vodní kámen, záchodovou mísu, na desinfekci… A spousty dalších. A co kdybyste právě teď zjistili, že nic z toho nepotřebujete. Vlastně můžete všechno vyhodit nebo lépe vůbec nekupovat. Ušetříte peníze, přírodu a v neposlední řadě i své zdraví. Stačí vám jen jedna jediná suroviny, se kterou se zbavíte veškeré špíny, vydesinfikujete domácnost a je neuvěřitelně levná. Jste napnutí, o čem bude řeč? Ne, nejste, protože už asi tušíte, podle názvu tohoto článku. Ano, správně je to kyselina citronová.
Kde najdete kyselinu citronovou?
Bílý krystalický zázrak se nachází v různém ovoci a dokonce i v některé zelenině. Největší koncentrace je ovšem v citrusech. Kyselinu citronovou najdeme také pod označením E330.
Průmyslová výroba však využívá plísňovou kulturu Aspergillus niger a sacharózu. Přidáním hydroxidu vápenatého (hašené vápno) vznikne sůl, ze které se působením kyseliny sírové získá konečná kyselina citronová. Tento postup jí ale neubírá na její síle.
Na čištění si pořiďte rozpustnou krystalickou kyselinu citronovou Ava odstraňovač vodního kamene 250 g.
Vyhrňte si rukávy, jdeme uklízet
Rychlovarná konvice
Už jste odvápňovali rychlovarnou konvici octem? Je to super trik. Jen ten zápach není zrovna oblíbený. Ale na stejném principu funguje i kyselina citronová. Její výhodou ale je, že nemá naprosto žádnou vůni.
Postup čištění rychlovarné konvice:
- Nalijte do rychlovarné konvice 1 litr vody.
- Do vody nasypte 1 polévkovou lžíci přípravku Ava odstraňovač vodního kamene 250 g.
- Zapněte ohřev vody a přiveďte vodu k varu.
- Po přivedení do varu vypněte ohřev a ponechte čistící roztok v konvici působit ještě asi 1/2 hodiny.
- Poté důkladně vypláchněte čistou vodou.
Odstranění vodního kamene
Stejně tak ji můžete použít na odvápnění pračky, myčky, vodovodních baterií, obkladů. Všude tam, kde se vám ten vodní kámen usazuje.
Do pračky nebo myčky můžete dát tři lžíce kyseliny citronové zapnout delší program a pak se už jen radovat z čistých spotřebičů.
Malým fíglem je naředit si 2-3 lžičky kyseliny citronové s vodou do rozprašovače. Tím pak nastříkat místa postižená vodním kamenem. Za pár minut setřít a budete mít krásně lesklé kohoutky, obklady nebudou mít našedlý film, nikde ani stopa po vodním kameni. Prostě paráda. Jednoduše, levně a bez námahy.
A navíc kyselina citronová má desinfekční účinek. Tedy s ní můžete umýt celou koupelnu a všechny potencionální bakterie zničit.
Postup čištění pračky:
- Celý obsah sáčku přípravku Ava odstraňovač vodního kamene 250 g nasypejte přímo do bubnu pračky.
- Nastavte teplotu praní na 60 °C a zapněte prací program.
- Při dosažení teploty vypněte pračku a nechte roztok cca 1/2 hodiny působit.
- Poté nechte doběhnout prací program včetně máchání, které zajistí propláchnutí pračky čistou vodou.
Postup čištění myčky na nádobí:
- Celý obsah sáčku přípravku Ava odstraňovač vodního kamene 250 g nasypejte do přihrádky na mycí prostředek, zbytek, který se do ní nevejde, nasypte na dno myčky tak, aby se neucpalo sítko filtru)
- Zapněte hlavní mycí program a teplotu nastavte na 60 °C.
- Při dosažení teploty vypněte myčku a nechte roztok cca 1/2 hodiny působit.
- Poté nechte doběhnout mycí program včetně oplachu čistou vodou, které zajistí propláchnutí myčky od zbytků čistícího roztoku.
Záchodová mísa
Do záchodové mísy nasypete necelý hrneček této látky, nechte působit přes noc. Ráno stačí jen trochu podrbat mísu štětkou a spláchnout. Uvidíte, jak se váš záchod bude blýskat.
Kyselina citrónová jako aviváž?
Když už jsme u pračky, napadlo vás někdy použít tento bílý zázrak místo aviváže? Ne? Tak to zkuste.
Stačí vám litrová láhev, do které nasypete 100 g kyseliny citronové a zalijete vodou. Důkladně promícháte a můžete nalít do zásobníku na aviváž, dávkování je stejné.
Prádlo bude krásně měkké, protože kyselé prostředí zbaví prádlo zbytků pracího prášku a nedovolí usazení vodního kamene ve vláknech. Vaše „aviváž“ může být bez vůně nebo do ní můžete přidat pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.
Čištění oken
Zbyla vám ještě naředěná kyselina citronová v rozprašovači? Skvělé! Jdeme na okna. Nastříkejte na ně roztok, setřete a radujte se. Přišli jste na způsob, jak umýt okna bez leštění u kterého máte pocit, že vám upadnou ruce.
Čištění podlah
Vezměte kýbl s teplou vodou, nasypte do něj tři lžíce býlích krystalků a hurá na vytírání podlah.
Ty budou krásně čisté, vydesinfikované, a také bez stopových zbytků chemie z konvenčních čisticích prostředků. Děti, můžete si hrát na podlaze! Vlastně můžete si hrát všude!
Každý kout je vyčištěn a vydesinfikován ekologicky a nikde neulpívá žádný zbytek chemických látek z čističů.
Tak a máme uklizeno.